avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. O intrebare, va rog. Sunt unic proprietar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. O intrebare, va rog. Sunt unic proprietar cu "acte ...

Buna ziua. O intrebare, va rog. Sunt unic proprietar cu "acte in regula" pe un imobil, teren + casa. As vrea ca si concubina cu care am un copil, sa detina o cota de 1/2. Care ar fi cea mai scurta si ieftina cale? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: marcel.damaschin , utilizator 10:07, 26 Martie 2024
toate actele sunt la fel de scumpe, ii donati.
Ieftin nu exista, toate actele notariale sunt scumpe. Ii faceti act de donatie la notar, platiti cat vi se cere dar deloc ieftin, si astfel o faceti proprietara pe sotie.
sa nu va razganditi ca donatia nu poate fi revocata, decat daca va casatoriti cu ea si ii donati in timpul casatoriei.
Ultima modificare: Luni, 25 Martie 2024
gi-jane2, moderator
Stima!
Scuze, aici n-am priceput cu "razgandirea" si "casatoria". Multumesc.

Alte discuții în legătură

Intrebare referitoare la contractul de donatie bommbonel_2005 bommbonel_2005 Buna seara, stimati utilizatori ai avocatnet.ro! Am o nelamurire in ceea ce priveste contractul de donatie pe care mama mea mi l-a facut pentru un teren ... (vezi toată discuția)
Donatie parte imobil, soti in divort clotild clotild In 2012 am cumparat un imobil impreuna cu prietenul meu, in 2013 ne-am casatorit. In luna mai 2014 vom divorta de comun acord.Ne-am impartit bunurile, am ... (vezi toată discuția)
Donatie intre soti vero_vero vero_vero sotul meu a mai fost casatorit si are doi copii majori din prima casatorie,are un apartament obtinut prin partaj voluntar in urma divortului si un teren ... (vezi toată discuția)