Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Potrivit Ordinului nr. 2219/2022verificarea periodica ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Potrivit Ordinului nr. 2219/2022verificarea periodica a echipamentelor ...

Potrivit Ordinului nr. 2219/2022verificarea periodica a echipamentelor de protectie radiologica poate fi facuta doar de ANMDMR sau o pot face si alte firme autorizate.
In actul normativ se precizeaza in clar cine efectueaza verificarea periodica.
-Art. (1) Controlul prin verificare periodică a dispozitivelor medicale prevăzut la art. 4 se efectuează de către ANMDMR prin laboratoarele proprii.
Nu exista alte mentiuni din care sa reiasa ca pot efectua verificari si alte firme. Nu cred ca exista alte firme care sa fie autorizate (de cine ?!).