Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Comunicare hotărâre proces penal.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Comunicare hotărâre proces penal.

Buna ziua. Am o întrebare la comunitate.. Am avut un proces penal și pe data de 21.03.2024 s-a soluționat prin publicarea pe site a hotărârii cu drept de apel în 10 zile de la comunicare. Întrebarea mea este: de la ce data incepe termenul de 10 zile pentru apel? De la data solutionarii sau de la data când este comunicată hotărârea la domiciliu? Se consideră a fi comunicată daca a fost publicata prin mijlocirea grefei instanței sau nu? Mulțumesc
,Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia inculpatului şi a procurorului prin mijlocirea grefei instanţei astăzi, 21.03.2024.
Document: Hotarâre 330/2024 21.03.2024"
ionuthalici, utilizator
Buna ziua!

Termenul de apel curge de la data comunicarii hotararii (la domiciliu/ sediu procesual ales).
Chiar si asa, puteti declara apel si inainte de comunicare.