Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua,sunt în creștere copil din 25.08.2022 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua,sunt în creștere copil din 25.08.2022 anul acesta ...

Bună ziua,sunt în creștere copil din 25.08.2022 anul acesta trebuie sa încep munca și as dori sa știu dacă pentru acel stimulent de inserție trebuie sa încep la 1 an și 10 luni sau pot sa încep cu 1 luna mai devreme sa facă 2 ani?
Puteti sa începeti cu 1 luna mai devreme sa facă copilul 2 ani.

În cazul persoanei îndreptățite care are calitatea de salariat și care se întoarce la activitatea profesională, aceasta are obligația de a anunța, în scris, angajatorul cu cel puțin 30 de zile înainte intenția de reluare a raportului de muncă sau de serviciu.
Atfel spus, intentia de reluare a activitatii incepand cu data de 26.07.2024, trebuie anuntata angajatorului inainte de 26.06.2024.