Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Buna ziua, Firma platitoare de TVA trebuie sa ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Buna ziua, Firma platitoare de TVA trebuie sa factureze unei ...

Buna ziua,

Firma platitoare de TVA trebuie sa factureze unei persoane fizice lucrarile care le - a efectuat pentru constructia unei locuinte.
Emite factura cu TVA nu?...iar in spatele facturii va exista si o situatie de lucrari pe baza careia vom da in consum materialele achizitionate....contract incheiat intre firma si persoana fizica exista....

Gandesc bine?...cum se procedeaza in astfel de situatii?
se factureaza cu TVA de 19% ( si se va face un deviz de lucrari /situatie de lucrari ) in baza caruia se va descarca gestiunea de materialele folosite.