avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Va rog f. mult sa-mi spune-ti cand se poate pensiona sotia mea .Este invatatoarte ,nascuta la 25.08.1956 vechime 34ani.Ce variante are?

Multumesc anticipat.

La intrebarea de mai-nainte era vorba de aceeasi persoana numai că mă mă interesa daca ar fi avut 25ani vechime se lua in calcul si cei 5 ani de facultate pt.vechime completa ,adică 30 ani?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:43, 3 Februarie 2010
1. Incep cu raspunsul la a doua intrebare: cei 5 ani de facultate reprezinta perioada asimilata stagiului de cotizare si nu se ia in calculul celor 30 de ani lucrati in invatamant.
2. Intrucat este nascuta in august 1956, varsta standard de pensionare pentru limita de varsta este de 60 de ani, cu un stagiu complet de cotizare de 30 de ani.
3. Aplicand art.127(3) din legea 128/1997, poate beneficia de pensie pentru limita de varsta incepand cu August 2013, respectiv la implinirea varstei de 57 ani;
4. Pentru ca are stagiul complet de cotizare (si 4 ani in plus) poate beneficia de pensie anticipata partiala incepand cu august 2011, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

întrebare legatã de pensia anticipatã ºi calculul ei claudiaramona claudiaramona bună seara!se pare că în continuare acest forum rămâne prietenul meu de nădejde.... revin pe acest forum de data aceasta cu o întrebare legată de ... (vezi toată discuția)
Pensionarea in invatamant Vlad2013 Vlad2013 Buna seara, Cu respect,doresc lamuriri , cu privire la pensionarea anticipata a sotiei mele. S-a nascut la 26 ian.1953.Deci,are varsta de 57 ani. A ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partial andra carola andra carola buna seara! as dori sa imi spuneti daca mama mea, nascuta in 30 martie 1956, angajata in invatamant din 1 septembrie 1980, fara intreruperi in munca (doar ... (vezi toată discuția)