Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Primarul îmi poate rezilia contractul de închiriere ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Primarul îmi poate rezilia contractul de închiriere a unui ...

Primarul îmi poate rezilia contractul de închiriere a unui apartament din blocul primăriei fără știrea consiliului local? Deja am emise două adrese să eliberez apartamentul dar in ședințe nu s-a discutat,nu s-a votat
De principiu, un contract poate fi reziliat doar prin vointa uneia dintre parti daca exista o astfel de clauza stipulata in el, sau daca exista alte motive de reziliere unilaterala cum sunt neplata chiriei. Asadar, daca aveti un contract valabil incheiat care nu a ajuns inca la termen, ati platit chiria la zi si nu aveti alte probleme, nici consiliul local, nici primarul nu va pot rezilia unilateral contractul decat daca asa s-a stabilit la incheierea lui. Daca nu ati platit chiria si/sau aveti alte probleme care sa produca incetarea contractului, primarul, ca reprezentant legal al comunei/orasului/municipiului nu are nevoie de aprobarea consiliului local pentru rezilierea contractului si evacuarea d-voastra.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat