Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: Dorim ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: Dorim sa separam ...

Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:
Dorim sa separam o scara dintr-un bloc de 11 scari. Problema bransamentelor este rezolvata, mai putin apa, care este rezolvabila. Problema fundamentala pentru noi este art. 13, pct. 3, din Legea 196. Cum obtinem noi acordul a 50% +1 din proprietarii celor 483 de apartamente avand si atitudinea ostila a sefilor asociatiei? Daca nu avem acest acord nu putem infiinta asociatia pentru o scara (50% +1 din proprietarii acestei scari doresc aceasta) ?
Cu multumiri.
Sefii asociatiei de proprietari au fost alesi de catre votul majoritatii participantior la adunarea generala
Daca intampinati reticenta/refuz de implicare sau in solutionare,sesizati oficial serviciul specializat din primaria teritoriala,care poate delega un inspector in vederea clarificarii situatiei sau chiar care poate sa participe la adunarea generala a membrilor proprietari