Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua, Mama a avut un credit CAR, dar a decedat ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua, Mama a avut un credit CAR, dar a decedat anul trecut, ...

Buna ziua, Mama a avut un credit CAR, dar a decedat anul trecut, iar sora si alto patru au fost giranti pentru ea, acum au primit instiintare de propire pe salariu, noi am discutat cu cei de la CAR ca nu mostenim nimic de la mama si nu suntem succesoarele ei. Nu ne au dat nici o solutie, si dupa 10 luni avem executare silita cu propire pe salariu
Avem vreo sansa sa rezolvam fara executare silita prin tribunal sa nu se ia bani de la giranti???
Nicio sansa. Ati girat, asta inseamna ca daca mama nu plătește fie ca nu vrea, nu poate, decedeaza etc, garanții plătesc. Nu are importanta ca mosteniti ceva sau nu.
De platit stim ca trebuie platit, doar ca sa ramana sa platim noi o rata lunar, nu sa ii incarce pe giranti cu 15% din salar... Asta e greu sa ne intelegem cu ei.... Incercam sa cotestam decizia cat inca mai avem timp....inca 10 zile
Mersi

gi-jane2 a scris:

Nicio sansa. Ati girat, asta inseamna ca daca mama nu plătește fie ca nu vrea, nu poate, decedeaza etc, garanții plătesc. Nu are importanta ca mosteniti ceva sau nu.

Pt ca nu s-au plătit ratele la timp, s-a declarat scadent anticipat tot creditul.