Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara! V-as fi tare recunoscătoare pentru un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara! V-as fi tare recunoscătoare pentru un eventual ...

Bună seara! V-as fi tare recunoscătoare pentru un eventual răspuns. Am luat un credit singura acum 2 ani pentru achiziționarea unui apartament, iar acum doresc sa refinantez acel credit pentru scăderea anilor, dar pentru ca banca are nevoie și de un garant, concubinul meu si-a oferit ajutorul, viitor soț peste 2 săptămâni As dori sa stiu daca el are dreptul la acest apartament achiziționat acum 2 ani de mine, înainte de căsătorie, dacă vom face refinanțarea împreună dupa casatorie. Mulțumesc .
Va avea un drept de creanta pt ratele ce le veți plăti impreuna pe perioada casatoriei.
Asta se întâmpla oricum și fără sa fie garant sau sa aibă calitate în contractul de credit.
Apartamentul va rămâne oricum, bunul dvs propriu.
gi-jane2, moderator
Mulțumesc mult pentru răspunsul dumneavoastră. Numai bine!
Buna ziua,

Plata ratelor bancare da nastere unui drept de creanta, supus termenului de prescriptie, de 3 ani.

Concubinul nu va avea calitatea de proprietar.

Mulțumesc din suflet!