avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara! V-as fi tare recunoscătoare pentru un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara! V-as fi tare recunoscătoare pentru un eventual ...

Bună seara! V-as fi tare recunoscătoare pentru un eventual răspuns. Am luat un credit singura acum 2 ani pentru achiziționarea unui apartament, iar acum doresc sa refinantez acel credit pentru scăderea anilor, dar pentru ca banca are nevoie și de un garant, concubinul meu si-a oferit ajutorul, viitor soț peste 2 săptămâni As dori sa stiu daca el are dreptul la acest apartament achiziționat acum 2 ani de mine, înainte de căsătorie, dacă vom face refinanțarea împreună dupa casatorie. Mulțumesc .
Cel mai recent răspuns: Anele13 , utilizator 23:55, 2 Aprilie 2024
Va avea un drept de creanta pt ratele ce le veți plăti impreuna pe perioada casatoriei.
Asta se întâmpla oricum și fără sa fie garant sau sa aibă calitate în contractul de credit.
Apartamentul va rămâne oricum, bunul dvs propriu.
Ultima modificare: Vineri, 29 Martie 2024
gi-jane2, moderator
Mulțumesc mult pentru răspunsul dumneavoastră. Numai bine!
Buna ziua,

Plata ratelor bancare da nastere unui drept de creanta, supus termenului de prescriptie, de 3 ani.

Concubinul nu va avea calitatea de proprietar.

Mulțumesc din suflet!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, am achiziționat un ap împreună cu prietenul meu ... Diana4082 Diana4082 Buna ziua, Am achiziționat un ap împreună cu prietenul meu si am fost trecuta ca si coplatitor - timp de 7 ani. Apoi ne am casatorit si s-a făcut o ... (vezi toată discuția)
Cumparare apartament in rate inaintea casatoriei magdel magdel Buna ziua, In prezent nu suntem casatoriti dar dorim sa luam un apartament prin credit bancar ipotecar. Creditul il va lua partenerul meu pe numele lui ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, as avea nevoie de un raspuns la urmatoarea situatie: ... Cornel Claudiu Cornel Claudiu Bună ziua, as avea nevoie de un raspuns la urmatoarea situatie: Am o cunoștință care în urma cu 16 ani a achiziționat impreuna cu prietena lui, pe vremea ... (vezi toată discuția)