avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Pensionarul de invaliditate gradul 3 poate fi asociat ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Pensionarul de invaliditate gradul 3 poate fi asociat unic?

Bună ziua!
Pensionarul de invaliditate gradul 3 poate fi asociat unic, administrator, manager de transport și șofer la un SRL cu impozitare de 16 % (firma de transport TAXI)?
Vă mulțumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Martie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:30, 30 Martie 2024
Vreți cam multe responsabilități pentru un program de 4 ore.
Aveți dreptul la gradul 3 să lucrați numai jumătate de normă (4 ore), ca să nu vă pierdeți pensia de boală.

Dacă sunteți deja sănătos, renunțați la pensia de invaliditate, și puteți munci ca timp nelimitat fără a avea probleme.
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Martie 2024
Dapix, utilizator
Nu m ati lămurit deloc. Voiam sa știu dacă ma afectează la pensie avandin vedere ca nu sunt deloc angajat. Sunt administrator fără remunerație, manager de transport pentru ca trebuia cineva cu diploma de competente profesionale și din când în când fac taxi pentru ca am atestat. Dar firma este micro fără angajați cu impozit de 16 %, eu practic nu lucrez deloc pentru ca nu am nici un contract de muncă
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Martie 2024
Costeamarius1987, utilizator
Da, puteti fi asociat unic, administrator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumul pensie cu salariu sau venituri administrator sc Dmarian Dmarian Va rog 2 raspunsuri: 1. Sunt pensionar si doresc sa ma angajez la o firma privata. Pot cumula pensia cu salariu? 2. Aceleasi conditii plus ca sunt asociat ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, in luna februarie am depus dosarul pentru pensie de ... Amadeus01 Amadeus01 Buna ziua, in luna februarie am depus dosarul pentru pensie de invaliditate, cand am depus dosarul nu lucram. Acum daca ma angajez pana imi vine decizia, ... (vezi toată discuția)
Pot sa fiu asociat la o firma daca am pensie de invaliditate? cipa cipa Buna ziua, Sunt persoana cu handicap grad 2 permanent si am pensie de invaliditate gradul 1 revizuibil anul urmator. As dori sa stiu daca pot fi asociat la ... (vezi toată discuția)