Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Pensionarul de invaliditate gradul 3 poate fi asociat ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Pensionarul de invaliditate gradul 3 poate fi asociat unic?

Bună ziua!
Pensionarul de invaliditate gradul 3 poate fi asociat unic, administrator, manager de transport și șofer la un SRL cu impozitare de 16 % (firma de transport TAXI)?
Vă mulțumesc!
george-neagu, moderator
Vreți cam multe responsabilități pentru un program de 4 ore.
Aveți dreptul la gradul 3 să lucrați numai jumătate de normă (4 ore), ca să nu vă pierdeți pensia de boală.

Dacă sunteți deja sănătos, renunțați la pensia de invaliditate, și puteți munci ca timp nelimitat fără a avea probleme.
Dapix, utilizator
Nu m ati lămurit deloc. Voiam sa știu dacă ma afectează la pensie avandin vedere ca nu sunt deloc angajat. Sunt administrator fără remunerație, manager de transport pentru ca trebuia cineva cu diploma de competente profesionale și din când în când fac taxi pentru ca am atestat. Dar firma este micro fără angajați cu impozit de 16 %, eu practic nu lucrez deloc pentru ca nu am nici un contract de muncă
Costeamarius1987, utilizator
Da, puteti fi asociat unic, administrator.