avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Impas, bun în sechestru, debit, datorie ascunsă, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Impas, bun în sechestru, debit, datorie ascunsă, partaj

Bună ziua Comunitate! Mă aflu într-un impas și vă rog cei cu studii în drept să mă lămuriți.
Am să încerc să fiu cât mai succint în scriere.
*** Doi soți au divorțat și în urma deciziei lor a urmat un partaj de bunuri.
Bunul partajat a fost imobilul .
SOȚ-1(el) și SOȚ-2(ea) ( EU, autorul, sunt copilul lor)
După proces , instanța a decis prin hotărîre definitivă că bunul va rămâne la ---SOȚ2---.
Menționez că ambii au același domiciliu pănă în prezent însă (SOȚ1 -are pe hârtie însă nu locuiește pe moment)
După tot, SOȚ2 dorește să facă schimbări la cadastru, eliberea unui certificat din ce am înțeles, însă nu este posbil deoarece bunul este grevat de sarcini, ( sechestru pe imobil bănuiesc).
S-a aflat că SOȚ1, a făcut un împrumut la Banca Transilvania și nu l-a achitat nici până acum.
SOȚ2 a fost la bancă să abordeze situația și banca a specificat că datele sunt confidențiale, alte prostii... deci nu pot ști exact ce scrie pe contract.
Personalul de la oficiul cadastrului ar fi spus că dacă ar veni un reprezentant legal să semneze, un act din ce am înțeles totul s-ar rezolva pentru Soț2.
SOȚ1 muncește la negru deci nu figurează în niciun program, bază de date ca fiind angajat.
Sper că ceea ce am elaborat este suficient cât să se poată creea o imagine, o perspectivă.
Ce este de făcut ? Pentru că indiferent ce ar scrie pe contractul dintre bancă(creditorul) și SOȚ1(debitorul) , bunul imobilul nu mai este drept , bănuiesc eu garanție sau creanță etc. pentru ca banca să își impună condițiile de pe contract.
Oare ce strategie este de găsit și implementat și cât durează și cât costă!? Fiindcă nimeni nu ar vrea să aibă de aface cu asemenea vești după un divorț de durată cu resurse irosite în zadar ca la final să afli că bunul pentru care te-ai zbătut, nu ai drepturi asupra acestuia.
MULȚUMESC!

Cel mai recent răspuns: Paul Giani , utilizator 15:39, 15 Aprilie 2024
Rog un raspuns din cei 54 de utilizatori.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua,problema mea este urmatoarea,sunt casatorita intre ... paula38 paula38 Buna ziua,problema mea este urmatoarea,sunt casatorita intre mine si sotul meu exista un contract de separatie de bunuri,inaintea casatoriei sotul meu mi-a ... (vezi toată discuția)
Partaj opozabil bancii? munteanu mihaela munteanu mihaela buna ziua! este opozabila bancii hotararea de divort cu tranzactie pe partaj, tranzactie prin care sotii sunt de acord ca unul din ei sa renunte la partea sa ... (vezi toată discuția)
Divort la notar sau la tribunal stmonica stmonica Buna ziua revin cu alte intrebari.....eu si sotul divortam...ne-am inteles amiabil sa mergem la notariat.....insa eu am descoperit o gramada de minciuni ... (vezi toată discuția)