Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ANGAJARE CETATENI DIN REP. MOLDOVA - CONTRACTE ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ANGAJARE CETATENI DIN REP. MOLDOVA - CONTRACTE SUCCESIVE Buna ...

ANGAJARE CETATENI DIN REP. MOLDOVA - CONTRACTE SUCCESIVE
Buna ziua,
in ultimile 36 luni am avut incadrati cetateni din Rep. Moldova, cu contracte pe durata determinata de cate 9 luni in an calendaristic.
In decembrie 2023 au incetat pentru a treia oara, deci al treilea contract succesiv pe durata determinata pentru acestia. Noi dorim sa ii reprimim ca angajati , dar avand deja 3 contracte succesive pe durate determinate, nu mai putem sa ii angajam decat pe durata nedeterminata, dar intelegem ca asta contravine reglementarii care stabileste contracte cu durata determinata de 9 luni in an calendaristic pentru cetatenii din Rep. Moldova. Cum sa procedam pentru reangajarea acestor cetateni din Rep. Moldova ? Pe ce durata sa facem contractele de munca cu acestia ?
Cu aleasa consideratie, va multumim.

Ii puteti angaja, dar va trebui aviz de munca, daca durata contractului va fi nedeterminata.
Va referiti la documentul pe care il elibereaza IGI ?
Multumesc.
Aceasta regula este valabila si ptr cetatenii din Ucraina si Rusia ?
Va rog frumos ma puteti ajuta si cu prevederea legala ?
m ultumesc
Maria Adriana Marinescu, Consultant resurse umane
OG 25/2014
art. 3
(2) Prin excepție de la alin. (1), nu este necesară obținerea avizului de angajare pentru încadrarea în muncă pe teritoriul României a străinilor din următoarele categorii:
o) cetățenilor din Republica Moldova, Ucraina și Republica Serbia încadrați în muncă pe teritoriul României cu contract individual de muncă cu normă întreagă, pe o perioadă de maximum 9 luni într-un an calendaristic.
....

Per a contrario, pentru o durata mai mare de 9 luni este nevoie de aviz de angajare.
va multumesc.