Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... dupa somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

dupa somaj

as avea nevoie de o lamurire....pe data de 29.01.2010 mi-a expirat perioada de somaj, as vrea sa stiu care e data maxima cand as putea sa ma angajez(sau cate zile pot sa treaca de la somaj pana la angajare), tinand cont ca nu as vrea sa fie intrerupere pentru a primi indemnizatia de maternitate. va multumesc mult
1. Nu prea e bine sa aveti intrerupere pentru asa ceva.
2. Pentru indemnizatia de maternitate aveti nevoie de 6 luni cu contract individual de munca, premergatoare datei nasterii copilului.
3. Pentru CCC pana la 2 ani aveti nevoie de 12 luni premergatoare nasterii in care sa obtineti venituri profesionale supuse impozitarii (salariu, venit din PFA, din conventii de prestari servicii etc.).