Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de la stat pentru femeile care au nascut
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de la stat pentru femeile care au nascut

Buna seara,

Ma numesc Ana Maria si am o intrebare daca se poate. Cred ca multe femei au trecut printr-o situatie ca a mea, de aceea va rog tare mult sa mi raspundeti.
Am lucrat 12 luni la o firma, din care 2 luni nu mi a platit la sanatate. Asta fiind pana pe 23 oct 2009. M am inscris in luna decembrie 2009ca somera la Directia Muncii, dar nu beneficiez de banuti, ci doar am statutul de somer si urmez niste cursuri gratuite de la ei.
Curand am aflat ca sunt insarcinata in luna 1a.
Intrebarile sunt:) : daca sunt asigurata la sanatate avand doar statutul de somer?
Daca se iau in considerare lunile lucrate?
Daca platesc eu la sanatate lunile lipsa, se poate sa se ia in considerare pentru indemnizatia de la stat(ma refer la indemnizatia de 600-sau 800RON nu stiu cat mai este acum)
Va multumesc.
1. Pentru a primi indemnizatia pentru CCC pana la 2 ani nu e nevoie sa platiti contributia la Sanatate.
2. Trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii sa aveti venituri profesionale supuse impozitarii (salariu, PFA, conventie prestari servicii etc).
3. Perioada de somaj este asimilata celor 12 luni numai daca aveti indemnizatie de somaj.
In cele 2 luni firma m a trecut in fara salar. De aceea nici nu am beneficiat de indemnizatia de somaj.
Deci o alta sansa nu am?
Singura sansa ar fi daca ati avea, pe cele doua luni, o conventie prestari servicii sau un alt contract de colaborare.