Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună De ce nu se poate face poprire pe cheltuielile ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună De ce nu se poate face poprire pe cheltuielile plătite ...

Bună
De ce nu se poate face poprire pe cheltuielile plătite de locatarii unei scării , direct Asociatiei de proprietari si nu oamenilor..Eu înțeleg ca asociația de proprietari este constituita din noi locatarii dar are un statut juridic.
Mulțumesc!
Executorul nu are de unde.... a făcut poprire pe cont (plățile se fac ches)..doar eu plătesc în cont(suma îmi revine inapoi)
..nu are bunuri mobile sau imobile.
Vinovat ar exista,dar eu nu am putut dovedi acest lucru de aceea s-a dat asociația în judecata (fiind vorba de un bun comun )iar în sentința s-a specificat sa meargă în judecata asociația cu aceea persoana sa recupereze suma ,dar nu a făcut-o....

latka a scris:

Am inteles asta, pai de ce nu a luat executorul banii pina acum ? A mai fost subiectul asta , de mai multe ori si nu stiu sa fi fost cineva care sa fi executat asociatia fara cont. Nu poti sa pui poprire pe conturile individuale si personale ale poprietarilor. Nu ai hotarire in acest sens.

Mai bine ati povesti cu ce a "gresit" asociatia, mai mult ca sigur sunt niste oameni ,ce o reprezinta, vinovati. Si proprietarii pot cere, prin instanta, sa constate acet lucru, daca nu ati facut-o dvs.

Chiar si legea specifica, 196/2018 , se refera explicit la acest lucru, la art. 102 :

(3) Sancțiunile pentru contravențiile prevăzute la alin. (1) se aplică persoanelor fizice sau juridice vinovate.

Proprietarii ar fi vinovati, la gramada, adica asociatia, daca au hotarit , cu buna stiinta, intr-o AG si in raspar cu legea, ceva in defavoarea dvs.

Imaginati-va ca (un exemplu) 20% dintre proprietari nu mai vor sa plateasca cheltuieli de intretinere si asociatia nu mai poate acoperi facturi la un furnizor de utilitati. Vine furnizorul si obtine executare judecatoreasca pe conturile individuale ale tuturor proprietarilor ? Nu am auzit pina acum de asa ceva.

Apropo,furnizorul nu vine sa facă poprire pe conturile nimănui....nu ai plătit facturi. ..ramai fără apa,lumina.nu se mai ridica gunoiul etc....

latka a scris:

Am inteles asta, pai de ce nu a luat executorul banii pina acum ? A mai fost subiectul asta , de mai multe ori si nu stiu sa fi fost cineva care sa fi executat asociatia fara cont. Nu poti sa pui poprire pe conturile individuale si personale ale poprietarilor. Nu ai hotarire in acest sens.

Mai bine ati povesti cu ce a "gresit" asociatia, mai mult ca sigur sunt niste oameni ,ce o reprezinta, vinovati. Si proprietarii pot cere, prin instanta, sa constate acet lucru, daca nu ati facut-o dvs.

Chiar si legea specifica, 196/2018 , se refera explicit la acest lucru, la art. 102 :

(3) Sancțiunile pentru contravențiile prevăzute la alin. (1) se aplică persoanelor fizice sau juridice vinovate.

Proprietarii ar fi vinovati, la gramada, adica asociatia, daca au hotarit , cu buna stiinta, intr-o AG si in raspar cu legea, ceva in defavoarea dvs.

Imaginati-va ca (un exemplu) 20% dintre proprietari nu mai vor sa plateasca cheltuieli de intretinere si asociatia nu mai poate acoperi facturi la un furnizor de utilitati. Vine furnizorul si obtine executare judecatoreasca pe conturile individuale ale tuturor proprietarilor ? Nu am auzit pina acum de asa ceva.

Aha, deci sa plateasca prostii, asa ar vrea asociatia si vad ca si dvs. . S-o credeti dvs. Iar depre furnizorii de utilitati sa stiti ca fac poprire, dar nu pe conturile individuale ale proprietarilor. Orice furnizor vrea banii. Aia cu opritul utilitatii e doar o masura tehnico administrativa.

Asa ca dati in judecata asociatia, ca nu recupereaza banii, daca aveti hotarire judecatoreasca definitiva cu asa ceva. Nu cereti sa plateasca vecinii dvs.

Criss inna a scris:

Vinovat ar exista,dar eu nu am putut dovedi acest lucru de aceea s-a dat asociația în judecata (fiind vorba de un bun comun )iar în sentința s-a specificat sa meargă în judecata asociația cu aceea persoana sa recupereze suma ,dar nu a făcut-o....

latka, utilizator
Daca ati câștigat procesul, e și treaba proprietarilor ca au ales prost conducerea.
Iar ei sunt terți popriti, executorul le poate face adresa ca suma ce o datoreaza asociației, sa o trimiți în contul executorului sau al dvs pana la concurenta sumei x.
Asta ca să recuperati mainrepede. Daca nu, recuperati de la dvs in rate.
Despre ce suma e vb?
Se poate face foarte simplu. Printr-o adresă, solicitați asociației compensarea sumelor ce le are de plătit către dumneavoastră cu cheltuielile dumneavoastră viitoare cu regia lunară până la concurența sumei ce o aveți de încasat. Asociația o să refuze acest lucru, mai mult că sigur. După ce o sa vă transmită refuzul, nu mai plătiți regia până când suma restantă este egală cu ce aveați de încasat. Următorul pas, mergeți la executor și faceți ofertă reală de preț cu suma ce o datorați asociației, depuneți banii la executor și mai departe știe executorul ce are de făcut ( pe o parte ia banii de la dumneavoastră și vi-i dă înapoi peste două săptămâni sub formă de executare silită). In felul acesta, chiar dacă va da în judecată asociația pentru neplata regiei, aveți deja o hotărâre de executare a asociației ,aveți și refuzul asociației pentru compensarea sumelor datorate , aceasta nu va avea câștig de cauză. Va spun acest lucru, din propria experiență. Sănătate!
P.S.. ce veți cheltui suplimentar ( adică veți pierde niste bani) vor fi cheltuielile cu oferta reală de preț și mai departe este treabă asociației să justifice in fața membrilor acele sume .
tiutiu, utilizator