Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ajutor public judiciar si cheltuielile de judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ajutor public judiciar si cheltuielile de judecata

Buna ziua,

In sarcina cui vor ramane cheltuielile cu taxa judiciara de timbru daca reclamantul beneficiaza de ajutor public judiciar si paratul recunoaste in totalitate pretentiile prin intampinare, fara a fi pus in prealabil in intarziere?

Art. 44 alin. 4 din OUG 80/2013 spune ca: „(4) În cazul în care reclamantul a beneficiat de reducerea taxei judiciare de timbru, instanța de judecată va obliga pe pârâtul care pierde procesul la plata sumei pentru care s-a acordat reducerea” iar art. 454 din Codul de procedura civila spune ca paratul va fi exonerat de la plata cheltuielilor daca recunoaste pretentiile fara a fi pus in intarziere.

Multumesc.
B_B_, utilizator
În situația respectivă, cheltuielile cu taxa judiciară de timbru rămân în sarcina statului.