Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura catre o firma din SUA - info. despre client: ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura catre o firma din SUA - info. despre client: doar denumire si adresa

Sunt pfa si prestez servicii informatice(pe internet) prin intermediul unui site din SUA, Elance.com. Plata o realizeaza firma Elance Inc ( SUA, California). Incasarea se vede in extrasul meu de cont. Eu trebuie sa emit factura , conform legislatiei noastre, dar Elance nu are nevoie de factura mea.. Problema este ca pe site nu sunt afisate decat denumirea firmei si adresa completa, nr tel, etc; nu apare insa publicat nici un nr. de inregistrare.
Este legal sa intocmesc factura , care la datele clientului are doar denumirea clientului si adresa? Clientul fiind din SUA.
Ce imi sugerati?
Deocamdata sunt neplatitor de tva. Cand voi deveni platitor de tva, emit factura fara tva sau cu tva?
Nu numai ca este legal, dar este chiar OBLIGATORIU emiterea facturii IN LEI.
Emiterea nu este totuna cu transmiterea ei ; de fapt prin obligativitatea emiterii facturii s-a urmarit asigurrea unor conditii mai bune de control.
Desigur, clientul fiind din SUA, nu exista atatea reguli de completare ca la comertul intracomunitar.

Dupa ce deveniti platitor de TVA emiteti factura cu TVA. Locul prestarii este in Romania, iar administratorul "uneltei" cu ajutorul careia va incasati banii este in SUA. Deci acesta este un prestator de servicii pentru dv.