avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, Cazul de față: - personal platit din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, Cazul de față: - personal platit din fonduri publice (primărie). ...

Bună ziua,
Cazul de față:
- personal platit din fonduri publice(primărie). Contract cu program 8 ore/zi, 40 ore/sapt. Luni-Vineri + 1 Sâmbătă/lună.
Întrebarea mea este următoarea, cum trebuie pontată, sau recompensată săptămâna din luna, in care se lucrează luni-vineri(40 ore) + sâmbătă(8 ore), total 48 ore.?
Angajatorul susține să e suficient sa ofere o zi liberă în compensație, spre exemplu Luni, din săptămâna următoare, pt cele 8 ore din sâmbătă și automat săptămâna încheiată cu 48 ore, vine urmată de o săptămână cu program Marti-Vineri(32 ore).
Legea zice într-adevăr că se recompensează cu orele LIBERE PLĂTITE, dar ziua de luni, n-ar trebui sa fie cea de-a 2 zi de repaus săptămânal (care nu e opțional!). Orele libere plătite unde se regăsesc? Tot în acea zi de luni?
Sper că ați înțeles întrebarea mea.
Mulțumesc anticipat pt răspuns!
Cel mai recent răspuns: Argieu , utilizator 14:28, 12 Aprilie 2024
Nu stiu ce lege ati citi dvs .. dar :
OUG 115/2023
art. III
(1) Prin derogare de la prevederile art. 21 alin. (2)-(6) din Legea-cadru nr. 153/2017, cu modificările și completările ulterioare, în anul 2024, munca suplimentară efectuată peste durata normală a timpului de lucru de către personalul din sectorul bugetar încadrat în funcții de execuție sau de conducere, precum și munca prestată în zilele de repaus săptămânal, de sărbători legale și în celelalte zile în care, în conformitate cu reglementările în vigoare, nu se lucrează în cadrul schimbului normal de lucru se vor compensa numai cu timp liber corespunzător acestora.
....


Astfel, daca lucrati sambata , repausul dvs ar trebui sa fie , in mod normal, duminica si luni .
Bună ziua,
Corect, repausul cum ați specificat duminică și luni.
Compensarea de mai sus intră tot în repausul săptămânal. Concert ziua de luni va însemna repaus săptămânal și totodată compensare? Din răspunsul dumneavoastră, asta deduc!

Cornel Vasile a scris:

Nu stiu ce lege ati citi dvs .. dar :
OUG 115/2023
art. III
(1) Prin derogare de la prevederile art. 21 alin. (2)-(6) din Legea-cadru nr. 153/2017, cu modificările și completările ulterioare, în anul 2024, munca suplimentară efectuată peste durata normală a timpului de lucru de către personalul din sectorul bugetar încadrat în funcții de execuție sau de conducere, precum și munca prestată în zilele de repaus săptămânal, de sărbători legale și în celelalte zile în care, în conformitate cu reglementările în vigoare, nu se lucrează în cadrul schimbului normal de lucru se vor compensa numai cu timp liber corespunzător acestora.
....


Astfel, daca lucrati sambata , repausul dvs ar trebui sa fie , in mod normal, duminica si luni .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Codul muncii - timpul liber Ana 2007 Ana 2007 Buna ziua. Am o intrebare legata de programul de lucru. Daca un angajat lucreaza 7 ore de luni- vineri in prima saptamana si urmatoarea saptamana lucreaza 7 ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare - munca in ture Ada30teo Ada30teo Daca am salariati care lucreaza in ture 1 saptamana 6 h/zi de luni pana vineri si Sambata+Duminica 10h/zi, iar in saptamana urmatoare lucreaza doar de luni ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare Loredana_84 Loredana_84 Buna ziua, In situatia in care salariatii unei firme lucreaza si in weekend, pe pontajul din luna octombrie exista posibilitatea ca, in loc de 176 ore, ... (vezi toată discuția)