Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Poate curierul altera ambalajul coletului?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Poate curierul altera ambalajul coletului?

Mi-a sosit azi un pachet. Cand expeditorul l-a trimis, a facut poze cu el, asa ca stiam cum arata ce vine. Cand curierul mi l-a predat observ imediat ca pachetul a fost alterat. La intrebarea mea (si abia atunci), cum ca ce s-a intamplat, imi raspunde ca a indepartat el o parte din ambalaj pt. ca nu-i incapea in masina.

Pachetul era intr-o cutie de placaj si expeditorul pusese in jurul ei doua rame de protectie din sipci mai groase de lemn. Practic de jur imprejur doua rame. Dintre astea curierul a indepartat una. (Ma si intreb cum, erau prins cu suruburi cu cap hexagonal infundat.)

Bineinteles lucrurile din pachet au fost daunate. Un obiectiv foto indoit si o sticla mata (scumpa si aia) sparta.

De despagubit nu vor.
Pot pe penal sa merg? Sesizare la politie pt. interventie la pachet?
Puteti deschide actiune in instanta civila daca detineti documente/ poze cum arata coletul/ ambalajul in momentul in care l-ati primit si daca ati facut observatii in acest sens in documentul de expeditie primit de la curier.
Daca a fost primit coletul de catre firma de expeditie, fara nicio observatie, nu aveau dreptul sa modifice ambalajul, indiferent de motivul pe care il puteau invoca.
Trebuia sa deschideti pachetul in prezenta curierului si sa consemnati in PV de receptie marfa primita, daunele constatate. Poze era obligatoriu a fi facute.