Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Uscator de bloc. Bună ziua, Locuim într-un ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Uscator de bloc. Bună ziua, Locuim într-un bloc care are la et 4, chiar perete ...

Bună ziua,
Locuim într-un bloc care are la et 4, chiar perete în perete cu apartamentul nostru, uscător de rufe. Foștii proprietari au folosit uscatorul timp de 30 de ani fără probleme. Acum când am cumpăr noi, administratorul de la asociația de locatari ne-a spus ca e nevoie de acordul tuturor locatarilor din bloc ca să ne poată inchiria nouă. Noi avem acordul scria a 8 din 10 locatari.
Din câte am găsit noi în lege, e nevoie de acordul doar a 2 treimi din locatari.
Ne poate lamuri cineva cum e sigur?
Si cum am putea sa ii "obligam " pe cei de la asociație sa ne închirieze nouă pe mai departe?
Mulțumesc anticipat!
Art. 38 alin. 2 din Legea 196/2018 stabileste DOUA conditii nu doar una.

Părțile comune pot fi utilizate de către terți, persoane fizice sau juridice de drept public și/sau privat, numai ca urmare a hotărârii adunării generale a asociației de proprietari, adoptată cu acordul a două treimi din numărul total al proprietarilor din condominiu și cu acordul tuturor proprietarilor direct afectați de vecinătate, în baza unui contract de închiriere, de folosință sau de concesiune, semnat de președinte în numele asociației și avizat de cenzor/comisia de cenzori.

Prima conditie: adoptarea de catre A.G. a unei hotarari cu 2/3 din voturi
A doua conditie: acordul tuturor celor direct afectati de vecinatate. Aici e de discutat despre ce destinatie va avea uscatoria.
Prima conditie nu este indeplinita daca aveti o lisa cu 8 semnaturi din 10 ci doar dupa ce A.G. statutar convocata, hotaraste asta;
Daca intre cei care au votat "pentru" se afla si vecinul de palier, in cele mai multe cazuri, este indeplinita si cea de a doua conditie.
Art. 43. –
(1) Părțile comune pot fi atribuite proprietarilor în folosință exclusivă numai dacă prin aceasta nu sunt lezate drepturile celorlalți proprietari.
(2) Hotărârea de atribuire în folosință exclusivă se adoptă cu acordul tuturor proprietarilor din condominiu și ai cotelor-părți indivize.
(3) Atribuirea în folosință exclusivă se face în baza unui contract încheiat între asociația de proprietari și proprietarul căruia i se atribuie în folosință exclusivă partea de proprietate comună.
(4) Contractul prevăzut la alin. (3) se încheie pe o perioadă de maximum 12 luni și poate fi reînnoit numai cu acordul ambelor părți și cu respectarea prevederilor prezentei legi.

mira55 a scris:
Art. 43. –
(1) Părțile comune pot fi atribuite proprietarilor în folosință exclusivă numai dacă prin aceasta nu sunt lezate drepturile celorlalți proprietari.
(2) Hotărârea de atribuire în folosință exclusivă se adoptă cu acordul tuturor proprietarilor din condominiu și ai cotelor-părți indivize.
(3) Atribuirea în folosință exclusivă se face în baza unui contract încheiat între asociația de proprietari și proprietarul căruia i se atribuie în folosință exclusivă partea de proprietate comună.
(4) Contractul prevăzut la alin. (3) se încheie pe o perioadă de maximum 12 luni și poate fi reînnoit numai cu acordul ambelor părți și cu respectarea prevederilor prezentei legi.

Da, una dintre ciudateniile legii acesteia tertii au un avantaj fata de coproprietari. Desigur ca daca numai asta ar fi problema ...