Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Plata daunelor de catre asigurator
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Plata daunelor de catre asigurator

Buna seara stimati domni si doamne!
Stiu ca pe polita mea de asigurare se acopera cheltuieli si in cazul ranutilor din accidentele de circulatie. Am avut de curand un accident sodat cu un victima ce nu purta centura de siguranta si acesta imi cere o anumita suma de bani. Care ar fi demersurile ce trebuie facute pentru ca asigurarea sa plateasca acestuia banii ceruti? Astept raspuns! Va multumesc anticipat!
Nu pomeniti la ce fel de polita faceti aluzie.In polita CASCO este prevazuta in mod explicit indemnizatia pentru accidente persoane.Presupun deci ca va referiti la polita RCA.
Normele prevad:
Art. 26. -
(1) Asiguratorul RCA are obligatia de a despagubi partea prejudiciata pentru
prejudiciile suferite in urma accidentului produs prin intermediul vehiculului
asigurat, potrivit pretentiilor formulate in cererea de despagubire, dovedite
prin orice mijloc de proba.
Fara a se depasi limitele de despagubire prevazute
in contractul de asigurare RCA, in conditiile in care evenimentul asigurat s-a
produs in perioada de valabilitate a politei de asigurare RCA, se acorda
despagubiri, in forma baneasca, pentru:
a) vatamari corporale sau deces, inclusiv pentru prejudicii fara caracter
patrimonial;
Deasemenea:
4. cazul in care persoanele care solicita despagubiri pentru vatamari
corporale sunt membrii familiei asiguratului, conducatorului auto sau ai
oricarei altei persoane a carei raspundere civila este angajata intr-un accident
de vehicul;
Cand nu se despagubesc:
10. prejudiciile produse persoanelor sau bunurilor aflate in vehiculul cu
care s-a produs accidentul, daca asiguratorul poate dovedi ca persoanele
prejudiciate stiau ca vehiculul respectiv era furat;
Calea de urmat:
Art. 35. - Persoana prejudiciata are dreptul sa inainteze cererea de
despagubire catre asiguratorul RCA, in cazul producerii unui risc acoperit prin
asigurarea obligatorie RCA, potrivit prezentelor norme,
Va multumesc!
Despre RCA era vorba.