Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua, Am urmatoarea speta: am comandat o tableta ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua, Am urmatoarea speta: am comandat o tableta pe persoana ...

Buna ziua,
Am urmatoarea speta: am comandat o tableta pe persoana juridica, de pe site-ul Emag, de la un partener Emag si am constatat ca e o configuratie fara cartela SIM. Am sunat la Emag pentru retur, in conditiile in care nici macar nu am desigilat coletul si acestia au spus ca nu pot face retur pe persoana juridica. Am consultat conditiile de returnare de pe site si nu este specificat ca nu se accepta retururi de la persoane juridice. Ati mai intalnit aceasta situatie? Ce variante de rezolvare am.
Multumesc!
Aveți toată empatia mea, dar....
Dacă nu sunteți consumator nu vi se aplică legislația de protecție a consumatorului. Dacă furnizorul nu acceptă singura posibilitate e să-l acționați în justiție. După mine, șansele de câștig sunt spre zero... Încercați s-o vindeți. Cât despre faptul că nu scrie pe site, nu-l puteți invoca: e un conflict între profesioniști.
adriandimitriu, utilizator