Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Modificãri la Legea nr. 19/17 martie 2000
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Modificãri la Legea nr. 19/17 martie 2000

Bună ziua,
Legea nr. 19/17 martie 2000 prevedea în tabelul cu vîrstele standard de pensionare şi stagii minime şi complete de cotizare pentru femei şi bărbaţi, pe ani şi luni, pe perioada aprilie 2001-martie 2015 anumite date.
Din tabel rezulta că, pentru perioada decembrie 2009-martie 2010, pentru bărbaţi, vîrsta asiguratului la ieşirea la pensie este 63/9 ani/luni.
Dar, urmărind răspunsurile date de Dumneavoastră pe forum, în legătură cu vîrsta standard de pensionare la ora actuală am înţeles că, pentru bărbaţi, vărsta de pensionare este de 65 de ani.
Vă rog să-mi spuneţi care act, din cele peste 50 de acte normative care au adus modificări la Legea 19/2000, a schimbat tabelul cu vîrstele standard.
Vă mulţumesc,
Georgeta Păcuraru
1. Aveti dreptate. Legea 19/2000 fost modificata de peste 50 de ori prin diferite acte normative dar niciodata nu a fost republicata in M.O.
2. Ordinul nr. 340 din 4 Mai 2001 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, vine cu alte tabele prin care "traduce" Anexa 3 din lege. Pe acest ordin ne bazam noi cand dam raspunsurile pentru ca asa procedeaza si casele de pensii in aprobarea dosarelor si emiterea deciziilor de pensionare.
Vă mulţumesc mult pentru promptitudine !
Georgeta Păcuraru
ContSters116611, utilizator
Vă rog frumos să precizaţi dacă vă referiţi la Ordinul 340 din 4 mai 2001 cînd spuneţi
"cu modificarile si completarile ulterioare, vine cu alte tabele prin care "traduce" Anexa 3 din lege". Acest ordin a fost modificat şi care este actul normativ prin care a fost modificat ? Sau au fost modificate Normele de aplicare şi cînd ?
Vă mulţumesc,
Georgeta Păcuraru
Buna ziua. Ma numesc Coseru Constantin,sunt din Brasov si va rog mult sa-mi raspundeti si mie la aceasta intrebare.
In aprilie fac 58 de ani. Am 36 de ani vechime in campul muncii dintre care 21 de ani grupa a 2-a de munca. Intrebarea mea este as putea sa ies la pensie anul acesta? inca o data va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
Multa sanatate.
1. Puteti beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu aprilie 2012, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu Octombrie 2012, respectiv la implinirea varstei de 60 ani si 6 luni.

2. Sa vedem si ce va spune noua lege a pensiilor care va intra in vigoare in 2011.