Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Modificãri la Legea nr. 19/17 martie 2000
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Modificãri la Legea nr. 19/17 martie 2000

Bună ziua,
Legea nr. 19/17 martie 2000 prevedea în tabelul cu vîrstele standard de pensionare şi stagii minime şi complete de cotizare pentru femei şi bărbaţi, pe ani şi luni, pe perioada aprilie 2001-martie 2015 anumite date.
Din tabel rezulta că, pentru perioada decembrie 2009-martie 2010, pentru bărbaţi, vîrsta asiguratului la ieşirea la pensie este 63/9 ani/luni.
Dar, urmărind răspunsurile date de Dumneavoastră pe forum, în legătură cu vîrsta standard de pensionare la ora actuală am înţeles că, pentru bărbaţi, vărsta de pensionare este de 65 de ani.
Vă rog să-mi spuneţi care act, din cele peste 50 de acte normative care au adus modificări la Legea 19/2000, a schimbat tabelul cu vîrstele standard.
Vă mulţumesc,
Georgeta Păcuraru
Va multumesc din suflet pentru promptitudinea dvs,sa va dea Dumnezeu sanatate.
Numai bine va doresc.