Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Articolul 56,legea 360/2023,data nasterii 06.09.1966, ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Articolul 56,legea 360/2023,data nasterii 06.09.1966, locuiesc si muncesc ...

Buna ziua,
Sunt nascuta la data de 06.09.1966, locuiesc si muncesc in Germania. Am 31 de ani si 4 luni ani cotizati in Romania,iar in luna mai 2025 voi avea 8 ani si 8 luni cotizati in Germania. Astfel,in luna mai 2025 voi avea un stagiu total de cotizare de 40 ani.

Am doua intrebari :
1. Dacă după luna mai 2025 pot sa-mi depun dosarul de pensie,solicitand pensionarea la limita de varsta cu reducerea varstei ,conform articolului 56 din legea 360/ 2023 ?

2.Prin obtinerea dreptului la pensie conform articolului 56 din legea 360/2023,pot cumula pensia cu salariul?

Multumesc anticipat !
Conform Legii 360/2023 , anexa 5 , varsta standard de pensionare pentru femeile nascute in sept 1966 este de 62 ani si 11 luni ( august 2029 ) , iar stagiul complet de cotizare - 34 ani si 11 luni . Deci , in mai 2025 indepliniti conditia de varsta ( cel mult 5 ani inainte de varsta standard ) , dar nu si pe cea de stagiu de cotizare necesar . Si asta pentru ca ati avea nevoie - conform acelui art 56 - sa aveti indeplinit stagiul complet de cotizare CONTRIBUTIV . Iar stagiul contributiv este doar cel in care ati cotizat la sistemul public de pensii , cel din Romania ( vedeti art 3 lit (r) ) , prin urmare nu va puteti pensiona la limita de varsta in conditiile art 56 .
Multumesc pentru raspuns !

CHKa a scris:

Conform Legii 360/2023 , anexa 5 , varsta standard de pensionare pentru femeile nascute in sept 1966 este de 62 ani si 11 luni ( august 2029 ) , iar stagiul complet de cotizare - 34 ani si 11 luni . Deci , in mai 2025 indepliniti conditia de varsta ( cel mult 5 ani inainte de varsta standard ) , dar nu si pe cea de stagiu de cotizare necesar . Si asta pentru ca ati avea nevoie - conform acelui art 56 - sa aveti indeplinit stagiul complet de cotizare CONTRIBUTIV . Iar stagiul contributiv este doar cel in care ati cotizat la sistemul public de pensii , cel din Romania ( vedeti art 3 lit (r) ) , prin urmare nu va puteti pensiona la limita de varsta in conditiile art 56 .

Eu zic ,ca vă puteți pensiona pentru limita de varsta pentru ca se face totalul anilor in Europa și în țările cu care România are încheiate acorduri,( eu stau în Italia și o sa depun cererea de pensie în România la varsta de 60 de ani ( având peste 40 lucrați “35 contributivi și restul,armata,șomaj,facultate “).Dacă nu noi românii din străinătate nu am ieși niciodată la pensie?!!!.Ce spuneți CHKa?
Silvy93, utilizator
Am dat in raspunsul meu baza legala . Userul a intrebat de conditiile iesirii la pensie in baza articolului 56 din Legea 360/2023 , deci cu maxim 5 ani mai repede decat varsta standard de pensionare , daca - si numai DACA - stagiul CONTRIBUTIV de cotizare prevazut in anexa 5 este depasit cu cel putin 5 ani de stagiu . Ce inseamna acest stagiu contributiv se explica in art 3 lit (r) a acestei legi : “ perioada de timp pentru care s-au datorat contributii la sistemul public de pensii ... “ . Iar sistemul public de pensii este cel din Romania . Cititi cu atentie prevederile celor doua articole . In anumite conditii , stagiile de cotizare din tara si din afara tarii se insumeaza , dar nu si in acest caz ...
CHKa, utilizator
Bună ziua vreți să spuneți ca eu nu pot ieși la pensie cu 41 de ani de munca din care25 in afara?Sistemul public de pensii este european Vreți să-mi spuneți ca milioane de români nu pot să iasă la pensie pentru ca lucrează în afara țării ( e o aberație?),de unde ați scos-o.România e parte del Europa și în Europa e așa ( 1 an ai i 2 în Spania,3 in Germania 4 in Franța restul în România și așa ieși la pensie.Probabil vreți să spuneți ca fiecare tara plătește pentru anii în care ai contribuit și aici sunt de acord.Eu în Italia aduc și anii munciți în România ( ca să zic așa)și sunt valabili 100/100,și armata care am făcut-o în România ( nu în Italia)
Silvy93, utilizator