Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Articolul 56,legea 360/2023,data nasterii 06.09.1966, ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Articolul 56,legea 360/2023,data nasterii 06.09.1966, locuiesc si muncesc ...

Buna ziua,
Sunt nascuta la data de 06.09.1966, locuiesc si muncesc in Germania. Am 31 de ani si 4 luni ani cotizati in Romania,iar in luna mai 2025 voi avea 8 ani si 8 luni cotizati in Germania. Astfel,in luna mai 2025 voi avea un stagiu total de cotizare de 40 ani.

Am doua intrebari :
1. Dacă după luna mai 2025 pot sa-mi depun dosarul de pensie,solicitand pensionarea la limita de varsta cu reducerea varstei ,conform articolului 56 din legea 360/ 2023 ?

2.Prin obtinerea dreptului la pensie conform articolului 56 din legea 360/2023,pot cumula pensia cu salariul?

Multumesc anticipat !
La deschiderea drepturilor de pensie pentru limită de vârstă se valorifică și perioadele de încadrare în muncă realizate de asigurați în cadrul unei organizații internaționale cu sediul pe teritoriul unui stat membru al Uniunii Europene, Spațiului Economic European, Elveției sau pe teritoriul Regatului Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, în măsura în care perioadele de încadrare în muncă sunt confirmate de organizația internațională.
2) La stabilirea prestațiilor de asigurări sociale se iau în considerare stagiile de cotizare realizate în sistemul public de pensii din România, precum și perioadele de asigurare realizate sau recunoscute conform legislației altor țări, în condițiile reglementate prin instrumente juridice internaționale la care România este parte.
Silvy93, utilizator