Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Garantia
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Garantia

Am incheiat un contract de inchiriere pentru o locuinta.
Am achitat utilitatile si chiria integral.
Am predat imobilul cu proces-verbal, fara obiectiuni din partea Proprietarului.
Acum solicit garantia, dar acesta refuza, desi in contract este precizat in mod expres: in 14 zile de la eliberare se restituie garantia.
Care este modalitatea mai rapida de recuperare a garantiei?
Dacă e un contract înregistrat la ANAF, vă puteți adresa unui executor
DA, este un contract inregistrat la ANAF, iar predarea spatiului s-a efectuat cu martor si achitarea ultimilor bani pt utilitati cu semnatura de primire si martor
Actiune în instanta ,cerere de valoare redusa.Inregistrarea la ANAF este un,,beneficiu" doar pt proprietar nu pt chiriaș..