Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Acum putin timp am incheiat un contract la distanta cu ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Acum putin timp am incheiat un contract la distanta cu un IFN ...

Acum putin timp am incheiat un contract la distanta cu un IFN pentru un imprumut. La momentul prezent, toate datoriile mele catre respectivul IFN au fost incheiate si am solicitat inchiderea liniei de credit si a contului meu de client. IFN-ul respectiv imi refuza solicitarea daca nu le trimit in format fizic o cerere completata cu pixul pe cheltuiala proprie. Este legala cererea lor, avand in vedere ca ei mi-au oferit serviciile de la distanta fara a implica vreun mijloc fizic, iar ei imi cer un mijloc fizic pentru a incheia relatiile contractuale? Multumesc
Buna ziua,

scrieti cererea, daca aveti semnatura digitala, sa semnati si sa trimiteți electronic.
În alt caz daca realmente vreti sa inchideti procesul sa trimiteti prin posta (confirmare-primire) sau prin curier (s-ar putea ca regulamentul IFN-ului sa impuna acest lucru)