Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Hello stimati colaboratori! O tema? A vinde vatre B un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Hello stimati colaboratori! O tema? A vinde vatre B un imobil. ...

Hello stimati colaboratori! O tema? A vinde vatre B un imobil. Cartea Funciara "curata". C, in proces cu A, cere in instanta drept de retentie pentru acelasi imobil si notarea litigiului. Judecatorul, din greseala (recunoscuta chiar in instanta, ulterior), nu da curs. B stia ca imobilul este "in litigiu". Daca C poate dovedi asta, poate cere anularea actului? Multumesc.
Nu cunosc ce urmareste C exact si e dificil sa ai parti care se numesc litere. Asa nu intelegi intreaga situatie juridica, nu intelegi de unde vine dreptul de retentie, ce imobil e ala, or fi fost soti A si C? Conteaza uneori de unde vine acest drept de retentie, din ce raport juridic izvoraste.
Oricum, incearca 2498 parca e Cod civil.
Din pacate, C putea nota litigiul fara ca sa dispuna vreun jude asta. Pacat ca nu a facut-o.
Cum se manifesta dreptul de retentie concret? cum a achitat B imobilul?
Liliana Gradinaru, Avocat
Da. Va multumesc. Intr-adevar am dat foarte putine elemente don 2 motive: 1-nu prea primesc raspunsuri si 2-nu stiu cum sa-mi activez semnalizarea lor. Sarut mana. Voi da detalii daca sunteti amabila.
Nu este necesar sa fiu eu amabila ca sa dati dv. detalii. Dati detalii la solicitare ca sa primiti raspunsuri.

Aveti in stanga, la „Tu si comunitatea”, sectiunea intrebarile tale. Intrati acolo si vedeti discutia inceputa de dv. In dreapta are un buton din care puteti seta sa primiti instiintari daca apar raspunsuri noi. Intrati pe Contul meu, in pagina dreapta sus de tot, cautati in meniu Notificari si va activati sa primiti raspunsurile pe email. Activitate in forum e sectiunea care trebuie activata.
De regula insa, pentru mai multe raspunsuri, e bine sa continuati discutia in aceeasi zi pana la epuizare. Astfel sunt sanse sa intre mai multi profesionisti sa isi dea o parere.
Acestea nu trebuie insa confundate cu o opinie data in cadru profesionist, intr-o consultatie, aveti grija, unele raspunsuri pot fi eronate din insuficienta cunoastere a situatiei juridice si de fapt.