Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, intrebare - am obtinut in instanta ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, intrebare - am obtinut in instanta penalitati pt nerespectare ...

Buna ziua, intrebare - am obtinut in instanta penalitati pt nerespectare hot de incredintare a minorului de 200ron/zi de intarziere de la data comunicarii si stiu ca ar mai trebui facuta o actiune pt calculare suma totala penalitati. A trecut aproape un an, tatal nu s-a conformat, nu a platit nimic, si nici nu a aduc copilul, am mers la executor cu hot insa intrebarea mea este: trebuie sau nu sa mai fac actiunea de stabilire suma totala penalitati? si daca nu o fac ce consecinte ar fi? Va multumesc.
Daca nu o faceti nu puteti lua banii si practic demersurile de pana acum nu isi au o finalitate.

Care este in prezent situatia minorului?
Multumesc frumos pt raspuns. Este tot la tata care refuza sa o aduca la mine si a alienat-o sa spuna ca nu vrea sa vina. In ce sens nu pot lua banii? dna executor a demarat actiunea de executare silita.