Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, am o curiozitate, in anul 2013, fratele meu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, am o curiozitate, in anul 2013, fratele meu mai mare ...

Buna ziua, am o curiozitate, in anul 2013, fratele meu mai mare a avut un accident fatal.El a avut 12 ani si iesea din autobuz de la statia din capatul strazii, el voind sa treaca strada, a trecut prin fata autobuzului (stationat) si a fost lovit din plin de un autoturism care depasea autobuzul la o viteza mare. Accidentul a avut loc la sat si nu au fost camere, au fost decat martori fizici. Nu stiu mai multe detalii dar vreau sa stiu daca soferul este vinovat sau fratele meu (decedat). Parintii mei au fost la judecatorie de cateva ori dar nu s-a ajuns nicaieri.
Buna ziua, cel mai probabil acea situatie se incadreaza la ucidere din culpa, adica o fapta savarsita fara intentie. Cat priveste daca si cine era vinovat pentru nefericitul accident nu putem spune noi aici fara a se vedea dosarul, insa dat fiind timpul destul de indelungat scurs de atunci si pana acum, nu cred ca ar mai fi ceva de facut.