Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua! Am fost condamnat la pedeapsa cu suspedare ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua! Am fost condamnat la pedeapsa cu suspedare pentru ...

Buna ziua!
Am fost condamnat la pedeapsa cu suspedare pentru conducerea unui autovehicul sub influenta alcoolului. A trecut un an de la data ramanerii definitive a acestei hotarâri de condamnare.
Intrebarea mea este: Trebuie sa fac o cerere catre comadantul politiei pentru a sustine un nou examen pentru redobandirea permisului de conducere?
Va multumesc anticipat pentru raspuns si orice alte informatii relevante.
Cu respect!
Nu va redobinditi permisul (avut anterior) , practic dati un alt examen, exact ca cel initial. Faceti-va o programare online la DRPCIV si pregatiti-va dosarul. Cererea o completati cind ajungeti la ghiseu, cu dosarul complet.
[ link extern ]
Dosarul va cuprinde :
1. Cerere de înscrierela examen
2. Fișa similară celei de școlarizare completată;
3. Certificatul de cazier judiciar cu valabilitate de 6 luni de la data emiterii;
4. Documentul de identitate – original și copie;
6. Chitanța de plată a permisului de conducere
7. Fișa medicală – tip,
8. Documente care să facă dovada că se afla în una dintre situațiile prevăzute de art. 116 alin. (1) din ordonanța de urgență nr.195/2002 – numai pentru persoanele aflate în unul dintre cazurile prevăzute la art. 24 alin. (6) din același act normativ.
9. Copia hotărârii judecatorești de condamnare, rămasă definitivă.
10. Aviz psihologic.

Daca nu va descurcati, luati legatura cu o scoala de soferi, cred ca va pot ajuta contra cost.
Buna ziua! As dori sa stiu daca pe hotararea definitiva trebuie sa fie si stampila sau sa fie stampilata. Va multumesc!
Da, trebuie legalizată , cu mențiunea "definitivă " și data legalizării. Mergeți la grefa instanței unde s-a emis acea ultima hotărâre.

LAUR_67 a scris:

Buna ziua! As dori sa stiu daca pe hotararea definitiva trebuie sa fie si stampila sau sa fie stampilata. Va multumesc!

latka, moderator