Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cu cât timp înainte de cununia civilă putem ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cu cât timp înainte de cununia civilă putem încheia o convenție ...

Cu cât timp înainte de cununia civilă putem încheia o convenție matrimonială?
Nu exista un termen legal. Convenția matrimoniala își va produce efecte oricum, după încheierea căsătoriei.

Din punct de vedere practic, având în vedere ca trebuie sa va depuneți actele cu 10 zile înainte de oficierea căsătoriei, e bine ca la acel moment sa prezentați și convenția matrimoniala, împreună cu restul documentelor.
Când depuneți actele va trebui sa completați o declarație de căsătorie, unde exista o rubrica cu regimul matrimonial pe care l-ati ales. Având deja convenția, îl declarați din prima.