Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Inchiriere masina persoana cu handicap accentuat.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Inchiriere masina persoana cu handicap accentuat.

Sunt o persoana cu handicap accentuat (grad 2).
Doresc sa inchiziez mașina unei persoane juridice.
Platest impozit pe venitul obținut din chirie?

Multumesc
george-neagu, moderator
Da. Orice venit este impozabil.
Persoanele cu handicap grav si accentuat, au scutire de la plata impozitului pe salariu.
Vă reamintim că, potrivit art. 60 pct. 1 din Codul fiscal, persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat sunt scutite de la plata impozitului pe venit și pentru veniturile realizate din:

– activități independente, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere;

conform celor de mai sus, pentru activitățile independente, exista scutire de la plata impozitului.
este sau nu închirierea mașinii scutita de la plata impozitului?