Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Soțul meu are, în urma unui proces de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Soțul meu are, în urma unui proces de succesiune, sulte de plată ...

Bună ziua!
Soțul meu, în urma unui proces de succesiune are sulte de plata. Sulte pe care nu le putem acoperi.
Dacă nici la recurs nu câștiga, ce alte cai de atac exista? Se poate renunta la moștenire în stadiul asta?
Exista șansă ca să mi se execute casa? Casa luata cu act de vanzare cumpărare pe numele meu, el fiind trecut în calitate de sot.
Va mulțumesc!
Dragan Annaa, utilizator
Dacă nu puteți achita sultele o sa fie probabil executat bunul imobil care v a fost atribuit în dosarul respectiv.Trebuia sa cereți vânzarea la licitație sau atribuirea către celelalte părți dacă știați ca nu reusiti sa achitați sultele datorate.Discutați cu un av dacă nu aveți av angajat ,astfel de probleme se lămuresc doar după studierea actelor etc..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Sotul d-voastra nu mai poate renunta la mostenire. Nu mai exista alte cai de atac dupa recurs decat in situatii atat de rare incat nu are rost sa le luati in calcul. Pentru valoarea sultelor la care a fost obligat sotul d-voastra raspunde cu intregul patrimoniu in care intra si cota sa parte din casa cumparata in timpul casatoriei. Creditorii sultei pot cere partajul intre d-voastra si sot si pot executa silit partea care i se cuvine. INSA observatia d-lui avocat Niculescu e cat se poate de pertinenta: Daca sotul este obligat la sulta inseamna ca a primit un bun care e mai valoros decat sulta. De ce va faceti probleme cu casa d-voastra? Vindeti bunul care va obliga la sulta si ramaneti cu diferenta de bani.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
Bună ziua!
Va mulțumesc pentru răspuns!
Situație e mai complicata decât v-am scris eu.
Masa succesorală este compusa din mai multe terenuri, între care unul are și un imobil pe el. Imobilul este casa unde soțul a crescut, prin urmare este domiciliu. Terenul pe care se afla casa este intravilan, la fel și celelalte, conform actelor de la primarie, schimband-se destinatia ulterior titlurilor. Dar când s-a pronunțat instanta, după ce a primit raportul de evaluare, restul terenurilor sunt trecute ca extravilane (cum erau trecute pe titlurile de proprietate) singurul intravilan fiind cel cu casa. Astfel reiesind, sulta aceea, pt ca soțului ii revine casa cu terenul aferent.
Din păcate, nu am luat la cunoștință de acest raport ca să putem actiona în prima instanta.
Am făcut apel, care s-a respins ca nefondat și urmează recursul.
Manuela Rășină, administrator
Nu va faceti prea mari sperante in recurs. De fapt, n-ar trebui sa va faceti deloc sperante pentru ca in recurs nu se mai judeca temeinicia cererilor si nici nu se mai fac loturi ci se judeca daca hotararile primelor doua instante au fost pronuntate cu respectarea legii. Chestiuni din acestea cum este inegalitatea loturilor si gresita stabilire a sultei, care tin de fondul judecatii, nu mai pot fi discutate in recurs.
Bună ziua!
Da, dar pe faptul ca instanta de fond nu a ținut cont de înscrisuri oficiale la pronunțarea hotărârii nu se poate face nimic?

Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

Nu va faceti prea mari sperante in recurs. De fapt, n-ar trebui sa va faceti deloc sperante pentru ca in recurs nu se mai judeca temeinicia cererilor si nici nu se mai fac loturi ci se judeca daca hotararile primelor doua instante au fost pronuntate cu respectarea legii. Chestiuni din acestea cum este inegalitatea loturilor si gresita stabilire a sultei, care tin de fondul judecatii, nu mai pot fi discutate in recurs.