avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 105 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua! Un pensionar militar cu pensie de serviciu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua! Un pensionar militar cu pensie de serviciu la limita ...

Bună ziua! Un pensionar militar cu pensie de serviciu la limita de vârstă poate fi angajat cu c.i.m la 2 ore? Va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Bogdangrigorie , utilizator 10:57, 25 Aprilie 2024
da, un pensionar militar cu pensie de serviciu la limita de vârstă poate fi angajat cu c.i.m la 2 ore.

Vă mulțumesc frumos pentru răspuns! Aveți idee unde găsesc ceva detalii despre asta? Vreo lege ceva? Stimă!
Cornel Vasile a scris:

da, un pensionar militar cu pensie de serviciu la limita de vârstă poate fi angajat cu c.i.m la 2 ore.

Legea nr. 223 din 24 iulie 2015 privind pensiile militare de stat
art. 76
(1) În sistemul pensiilor militare de stat pot cumula pensia cu venituri provenite din situații pentru care asigurarea este obligatorie, în condițiile legii, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii militari care beneficiază de pensie de serviciu;
....

Vă mulțumesc!
Cornel Vasile a scris:

Legea nr. 223 din 24 iulie 2015 privind pensiile militare de stat
art. 76
(1) În sistemul pensiilor militare de stat pot cumula pensia cu venituri provenite din situații pentru care asigurarea este obligatorie, în condițiile legii, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii militari care beneficiază de pensie de serviciu;
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumul pensie de stat cu salariu la stat URIAS URIAS Bunz ziua, va rog sa imi spuneti daca poate fi cumulata pensia de serviciu cu salariul de politist local. (vezi toată discuția)
Cumul de venituri Elena Elena Elena Elena Buna ziua, Un cadru militar a trecut în rezervă, beneficiind de pensie de serviciu anticipata parțială conf. Art. 18 lit. B, din Lg. 223/2015. Vrea în ... (vezi toată discuția)
Dacă poți lucra cînd ești pensionat Florin 73 Florin 73 Am și eu o întrebare sunt pensionat anticipat parțial pe apt limitat am 46 de ani virsta 24. In MApN Ani de militar .pot sa lucrez cu 2 sau 4 ore (vezi toată discuția)