Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua! Un pensionar militar cu pensie de serviciu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua! Un pensionar militar cu pensie de serviciu la limita ...

Bună ziua! Un pensionar militar cu pensie de serviciu la limita de vârstă poate fi angajat cu c.i.m la 2 ore? Va mulțumesc!
da, un pensionar militar cu pensie de serviciu la limita de vârstă poate fi angajat cu c.i.m la 2 ore.

Vă mulțumesc frumos pentru răspuns! Aveți idee unde găsesc ceva detalii despre asta? Vreo lege ceva? Stimă!
Cornel Vasile a scris:

da, un pensionar militar cu pensie de serviciu la limita de vârstă poate fi angajat cu c.i.m la 2 ore.

Legea nr. 223 din 24 iulie 2015 privind pensiile militare de stat
art. 76
(1) În sistemul pensiilor militare de stat pot cumula pensia cu venituri provenite din situații pentru care asigurarea este obligatorie, în condițiile legii, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii militari care beneficiază de pensie de serviciu;
....

Vă mulțumesc!
Cornel Vasile a scris:

Legea nr. 223 din 24 iulie 2015 privind pensiile militare de stat
art. 76
(1) În sistemul pensiilor militare de stat pot cumula pensia cu venituri provenite din situații pentru care asigurarea este obligatorie, în condițiile legii, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii militari care beneficiază de pensie de serviciu;
....