Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. După absolvirea școlii postliceale ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. După absolvirea școlii postliceale profil Agent ...

Bună ziua.
După absolvirea școlii postliceale profil Agent vamal pot lucra în Italia? Menționez că am dublă cetățenie.
Mulțumesc anticipat.
Daca diploma este recunoscuta de statul italian, Da.
Potrivit legislatiei italiene:
- Reprezentarea în materie de operaţiuni vamale poate fi conferită exclusiv unui agent vamal înscris în registrul profesional creat prin Legea nr. 1612 din 22 decembrie 1960, sub rezerva dispoziţiilor articolului 43.

- art. 43 primul alineat:
„Reprezentarea proprietarului mărfii în vederea executării operaţiunilor vamale poate, de asemenea, să se acorde unui agent vamal care nu este înscris în registrul profesional, cu condiţia să fie vorba despre un angajat al acestui proprietar”.

- Conform articolului 47, calificarea de agent vamal face obiectul acordării unei licenţe emise de Ministerul de Finanţe.