Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie invaliditate din nastere
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie invaliditate din nastere

Buna ziua,
Am invaliditate din nastere si nu am fost angajat in campul muncii. Detin o pensie de invaliditate in R. Moldova a carui cetatean sunt si doresc sa obtin pensie de invaliditate in Romania, eu avand cetatenie dubla. Se poate obtine, si cum se procedeaza, pensie de invaliditate si in Romania?
Multumesc!
In Romania nu exista pensie de boala care sa se acorde pentru persoanele care au dobandit o invaliditate de la nastere.

Sunt alte masuri de ocrotire si protectie sociala pentru aceasta categorie de persoane.
Dapix, utilizator
Multumesc pentru raspunsul prompt.
Daca ati pomenit, imi puteti detalia putin de ce masuri de ocrotire si protectie sociala pot beneficia in cazul meu? Mentionez ca am varsta de 33 ani si in Moldova mi-a fost stabilit acum ceva vreme gradul 1 de invaliditate definitiva.