Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Poate aceasta societate sa faca sponsorizare catre un ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Poate aceasta societate sa faca sponsorizare catre un ONG?

Buna ziua! Daca o societate ARE PIERDERE si are cifra de afaceri peste 50 milioane de eur, aceasta va plati incepand cu anul 2024 un impozit minim de 1% din cifra de afaceri (IMCA).
Poate aceasta societate sa faca sponsorizare catre un ONG care sa se scada din acest impozit minim de 1% din cifra de afaceri (IMCA)?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
george-neagu, moderator
Societatile care au cifra de afaceri peste 50 miloane de euro si datoreaza un impozit pe profit mai mic decat cei 1% (IMCA) scad sumele aferente sponsorizarilor din impozitul minim datorat la nivelul valorii minime ditre 0.75%*CA si 20% din impozitul pe profit datorat.
Daca nu datorati impozit pe profit, nu.