Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... taxe pfa asigurari de sanatate - si daca am c.i.m. la ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

taxe pfa asigurari de sanatate - si daca am c.i.m. la o societate comerciala?

Sint pfa din 1998 si totodata angajat cu cm la o societate unde imi sint platite taxele cas
pentru pfa sint obligat sa mai platesc cas-ul sau alte taxe ? mentionez ca la pfa nu am platit decit taxele catre MF ( impozitul pe baza normelor de venit )
da la casa de asigurari de sanatate sunteti obligat si erati obligat sa platiti contributia de 6,5% aplicata asupra veniturilor obtinute din activitatea pfa, chiar daca nu a-ti incheiat contract cu casa de sanatate obligatia se mentine plus majorarile de intarziere care vin din urma pentru neplata la termenele scadente
si din ce timp sint obligat , caci eu de pilda am trecut de atitea ori pe la ei si chiar mau ajutat cu vestitul INTERFERON , si asigurat sint odata ce am carte de munca in alta parte
referitor la cartea de munca faptul ca sunteti asigurat ca si salariat nu erati obligat sa va asigurati la casa de pensii este altceva, dar la casa de sanatate indiferent daca exista contract de munca sau nu , pentru venituri obtinute din activitatea de PFA se plateste contributia exact cum am spus mai sus
Aceeasi nelamurire o am si eu: vreau sa platesc CASS din urma ptr PFA (fiind in acelasi timp si angajat cu cm) si nu mi-e clar cu ce an se incepe calculul restantelor respectiv penalizarilor (intelegerea mea era ca aceasta dubla impozitare a intervenit odata cu legea 95/2006 a carei aplicare banuiesc ca a inceput undeva mai spre 2007).
multumesc