avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... taxe pfa asigurari de sanatate - si daca am c.i.m. la ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

taxe pfa asigurari de sanatate - si daca am c.i.m. la o societate comerciala?

Sint pfa din 1998 si totodata angajat cu cm la o societate unde imi sint platite taxele cas
pentru pfa sint obligat sa mai platesc cas-ul sau alte taxe ? mentionez ca la pfa nu am platit decit taxele catre MF ( impozitul pe baza normelor de venit )
Cel mai recent răspuns: vlucian , utilizator 10:48, 30 Martie 2010
da la casa de asigurari de sanatate sunteti obligat si erati obligat sa platiti contributia de 6,5% aplicata asupra veniturilor obtinute din activitatea pfa, chiar daca nu a-ti incheiat contract cu casa de sanatate obligatia se mentine plus majorarile de intarziere care vin din urma pentru neplata la termenele scadente
si din ce timp sint obligat , caci eu de pilda am trecut de atitea ori pe la ei si chiar mau ajutat cu vestitul INTERFERON , si asigurat sint odata ce am carte de munca in alta parte
referitor la cartea de munca faptul ca sunteti asigurat ca si salariat nu erati obligat sa va asigurati la casa de pensii este altceva, dar la casa de sanatate indiferent daca exista contract de munca sau nu , pentru venituri obtinute din activitatea de PFA se plateste contributia exact cum am spus mai sus
Aceeasi nelamurire o am si eu: vreau sa platesc CASS din urma ptr PFA (fiind in acelasi timp si angajat cu cm) si nu mi-e clar cu ce an se incepe calculul restantelor respectiv penalizarilor (intelegerea mea era ca aceasta dubla impozitare a intervenit odata cu legea 95/2006 a carei aplicare banuiesc ca a inceput undeva mai spre 2007).
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe sanatate aristel aristel am primit astazi 24.07.2008 o somatie de la casa de asigurari de sanatate sa platesc o cota de 6% din venitul pfa-ului . este legal ?mentionez ca sunt angajat ... (vezi toată discuția)
Contributie sanatate pfa/pfi RominaDavid RominaDavid Buna! Am obtinut venituri din activitati independente inceptand cu luna septembrie 2009 pana in martie 2010 ca PFI. Din aprilie 2010 am PFA. Va rog sa imi ... (vezi toată discuția)
Impozit sanatate mihai1977 mihai1977 buna ziua, sunt persoana fizica autorizata si lucrez in domeniul informaticii. Am autorizatia din 2006 Luna trecuta am primit o instiintare de la CAS ca nu ... (vezi toată discuția)