Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, mama mea este pensionara pe caz de boala ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, mama mea este pensionara pe caz de boala de 2 ani ...

Bună ziua, mama mea este pensionara pe caz de boala de 2 ani de zile și are și un grad de handicap mental. Vrea să vândă garsoniera pe care o are acum și să se mute la țară să stea la liniște însă, din câte am înțeles, din cauza handicapului mental nu poate să facă ea acest lucru și nici să semneze. Din câte am înțeles, eu fiind singurul ei copil, as putea sa fac eu asta. Ea mi-a recomandat ca după vânzarea garsonierei, casa de la tara să o cumpăr pe numele meu.
Acum, din păcate, am salariu minim pe economie și nu îmi permit să merg la notar să întreb ce am de făcut și să plătesc doar ca să îmi zică ce acte am nevoie. Aș avea nevoie de ajutor să mi se explice ce și cum e de făcut ca să pot eficientiza cheltuielile și drumurile.

Ce acte am de făcut? Ca singurul moștenitor, am voie sa iau direct cea de a 2a casa pe numele meu? Etc.
Va mulțumesc!
Marraa33, utilizator
Ați înțeles totul foarte greșit. NU sunteți deloc moștenitor cât mama trăiește.
Și nici pentru mama NU puteți semna vânzarea în numele ei, chiar dacă sunteți copilul ei.

Mama dacă are probleme de discernamânt, are nevoie de un tutore care să-i protejeze drepturile.
Dar trebuie dovedit prin acte medicale că n-are discernământ, prin efectuarea unei expertize la IML.

Tutorele nu-i obligatoriu să fie unicul ei copil, ci INSTANȚA de judecată poate numi ca tutore o persoană care îi poate oferi ocrotire cu adevărat.
Deci imobilul ei, poate fi vândut numai în interesul ei, doar la cererea tutorelui, și numai cu aprobarea INSTANȚEI de judecată.

Așa că LEGEA nu va permite sa cumpărați casa de la sat pe numele dumneavoastră, ci tot pe numele ei, fiind în interesul ei.
Dapix, utilizator
Va mulțumesc mult pentru răspuns! Chiar am fost foarte greșit informată până acum.

Pe lângă toate aceste proceduri, știți să îmi spuneți dacă totuși este vreo posibilitate prin care casa să fie cumpărată pe numele meu?
Asa cum am menționat anterior, posibilitățile financiare nu prea sunt și m-ar interesa să tai din costurile ulterioare decesului pentru a face acte noi ssmd.

Eu o am doar pe mama și nici un ajutor extern iar cu frații ei nu avem o relație deloc bună și nu ma pot baza pe ajutor sub nici o formă din partea nimănui. Suntem noi 2.

Astfel dacă tot mă apuc să alerg după acte și să plătesc taxe și tot felul, aș vrea să găsesc o variantă care să le rezolve pe toate de la început.

Mulțumesc pentru timpul acordat și pentru bună-voința de a ajuta și explica! Îmi pare rău dacă pun întrebări aiurea, chiar nu am nici o informație despre procedurile legale și mi se pare ca sunt atât de multe lucruri de luat în considerare că nici nu știu de unde să mă apuc să mă educ.

Mulțumesc!!!

Dapix a scris:

Ați înțeles totul foarte greșit. NU sunteți deloc moștenitor cât mama trăiește.
Și nici pentru mama NU puteți semna vânzarea în numele ei, chiar dacă sunteți copilul ei.

Mama dacă are probleme de discernamânt, are nevoie de un tutore care să-i protejeze drepturile.
Dar trebuie dovedit prin acte medicale că n-are discernământ, prin efectuarea unei expertize la IML.

Tutorele nu-i obligatoriu să fie unicul ei copil, ci INSTANȚA de judecată poate numi ca tutore o persoană care îi poate oferi ocrotire cu adevărat.
Deci imobilul ei, poate fi vândut numai în interesul ei, doar la cererea tutorelui, și numai cu aprobarea INSTANȚEI de judecată.

Așa că LEGEA nu va permite sa cumpărați casa de la sat pe numele dumneavoastră, ci tot pe numele ei, fiind în interesul ei.

V-am explicat ca nu se poate ce va doriti.
Mai bine sa locuiasca mama dvs unde sta acum.

Este foarte complicat, daca mama are deja DEMENTA MIXTA, si v-am explicat care ar fi pasii si procedurile.

Sa vindeti casa mamei, si din banii ei sa cumparati alta casa, dar pe numele dvs, este practic imposibil.
Dapix, utilizator