Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poate angajatorul ,Sc .Gimn .sa ma oblige sa mi iau ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poate angajatorul ,Sc .Gimn .sa ma oblige sa mi iau concediu ...

Poate angajatorul ,Sc .Gimn .sa ma oblige sa mi iau concediu de odihna in data de 2 mai ,in conditiile in care eu sunt dispusa sa lucrez ?Ca ingrijitoare copii prescolari ,avem de facut curatenie ,de schimbat lenjerii etc.,iar scoala ne obliga sa luam concediu de odihna colectiv.Sa nteleg ca in invatamant sunt alte reguli?Va multumesc! Ma numesc Mihaila Anghel Liliana ,ingrijitoare a Sc .Gimn nr 24 ,structura Gradinita pp 27 Timisoara.
Guvernul a stabilit ca zilele de 2 mai, 16 august și 27 decembrie 2024 să fie zile libere pentru salariații din instituţiile şi autorităţile publice.

Pentru recuperarea zilelor de muncă stabilite drept zile libere, instituțiile și autoritățile publice își vor prelungi corespunzător timpul de lucru până la datele de 31 mai 2024, 30 august 2024, respectiv 31 ianuarie 2025, potrivit planificărilor stabilite prin acte administrative emise la nivelul fiecărei autorități și instituții publice.

Zilele nu se recupereaza daca salariatii se afla in CO sau in concediu medical.
Cornel Vasile, Consilier juridic