Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, În urma cu doi ani am dat fiului meu suma ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, În urma cu doi ani am dat fiului meu suma de 120000 ...

Bună ziua,
În urma cu doi ani am dat fiului meu suma de 120000 euro , suma ce o aveam economisita în casa , iar el ia depus în banca și a cumpărat un apartament pe numele lui. El nu poate dovedi venitul acestor bani în cazul în care întra în controlul anafu-lui. Se poate face oare un act de donație retroactiv pt acești bani între mine și el ? Este necesar la notar sau pot face un act de mana eu cu el ,sau care ar fi soluția?
Mulțumesc mult !!!
Bună ziua, Referitor la „El nu poate dovedi venitul acestor bani în cazul în care întra în controlul anafu-lui”.
De ce va faceti probleme daca nu a aparut „in cazul in care”? Sau, intrebarea este : Ar trebui sa va faceti probleme?
Daca este sa ne referim strict la donatie, donația se încheie prin înscris autentic, sub sancțiunea nulității absolute.
Deci nu poate fi vorba de „act de mana” pentru ca legea cere act autentic in cazul unei donatii.
Intrebarea care se pune este : Dvs puteti dovedi suma? Sau mergeti pe ideea ca ati strans o viata suma la saltea?
Pentru ca, daca puteti dovedi suma, nu vad o problema. (excluzand situatiile in care chiar este o problema si dvs stiti).
Bună ziua , banii sunt strânși de mine și soție , am vândut niste terenuri în urma cu peste 25 de ani cand banii se dadeau in mana in fata notarului și restul am adunat din economii. Nu am nimic de ascuns, dar ideea este ca vreau ca totul sa fie cât mai legal, banii au ajuns la fiul meu cash iar el ia depus în banca în mai multe transe pe numele lui direct și după a plătit apartamentul prin transfer. Donația se poate face și după câțiva ani , și ce acte sa duc dacă eu am dat banii în mana ?
Va mulțumesc pentru răbdare și înțelegerea unui bătrân de 75 de ani !!!
Manuela Rășină, administrator
Nu puteti sa faceti donatie retroactiv, dsr puteti da declarații în caz ca se ajunge la asta.