avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua, Doresc sa stiu care sunt pasii de urmat ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua, Doresc sa stiu care sunt pasii de urmat dupa ce am ...

Buna ziua,
Doresc sa stiu care sunt pasii de urmat dupa ce am obtinut hotararea de divort pronuntata la Bucuresti? Casatoria a avut loc la Iasi unde avem si domiciliul. De unde obtin certificatul de divort cu schimbarea numelui dupa divort? Ce acte mai sunt necesare? Unde si cat dureaza? Poate fi cineva imputernicit pentru a realiza acest demers sau trebuie sa ne prezentam personal?
Schimbarea buletinului de identitare se poate realiza si inainte de a obtine certificatul de divort sau doar dupa?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: DADAZARIA , utilizator 17:53, 16 Mai 2024
Oricare dintre soti poate împuternici un avocat sa ridice hotărârea de divorț, sa o legalizeze, sa o apostileze ( dacă este nevoie) etc.
Contactați un avoca și demarati procedura.
Divorțul poate avea loc în instanță, la notar sau la primărie.
Dacă ați divorțat în instanță și aveți o sentință civilă, acela este documentul cu care faceți dovada divorțului și a numelui purtat după desfacerea căsătoriei.
Certificatul de divorț se eliberează doar în cazul divorțului la notar sau la primărie.
Dacă aveți sentința în original cu mențiunea definitivă, puteți depune cererea de emitere a noii cărți de identitate.
Multumesc pentru raspuns.
Ultima modificare: Joi, 16 Mai 2024
DADAZARIA, utilizator
Multumesc pentru informatii.
Ultima modificare: Joi, 16 Mai 2024
DADAZARIA, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea numelui pe cale administrativa oliviamoldovan oliviamoldovan Buna ziua, Doresc sa fac o schimbare a numelui pe cale administrativa in Romania, stabilita fiind in strainatate. Este posibil ca un avocat sa se ... (vezi toată discuția)
Inregistrare divort in romania moni3463 moni3463 Buna ziua. Am fost casatorita in SUA, s-a pronuntat divortul recent tot in SUA. Eu, venita in tara, nu am inregistrat inca casatoria la starea civila. Am ... (vezi toată discuția)
Casatorie in germania micatalin71 micatalin71 As dori sa imi spuna si mie cineva ce inseamna urmatorii termeni: 1. declaraţia de celibat 2. certificatul de celibat 3. Certificatele de stare civilă ... (vezi toată discuția)