Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara cu respect,am o intrebare.Ce pasi trebuie ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara cu respect,am o intrebare.Ce pasi trebuie urmati ptr ...

Buna seara cu respect,am o intrebare.Ce pasi trebuie urmati ptr procedura de anulare a Ci?Fiica mea in urma unui concubinaj toxic de aproximativ 4 ani cu un anume individ,acesta a reusit so pacaleasca sai faca mutatie in garsoniera proprietate personala a ei,desi cu aproximatie acum 2 ani si certurile dintre ei au degenarat in rau aceasta ia facut ordin de protectie,pe care la incalcat si ptr care atunci a facut inchisoare credca 1 an sau reimpacat dar certurile au continuat,acum a depus din nou un ordin de protectie impotriva lui ptrca ea in acest moment locuieste la mine caci ia furat cheile de la garsoniera telefonul laptopul si converseaza pe toate retelele in numele ei,el nu vrea sa paraseasca garsoniera pe motiv ca are mutatie dar e clar ca in asemenea caz de violenta nu se poate locui impreuna,au doar o camera,Ce pasi trebuie urmati ptr anularea cartii de identitate?Multumesc.Cu respect,astept un raspuns.
Buna ziua,

Obtineti un ordin de protectie si introduceti si o cerere de evacuare.
Faceti o plangere la politie pentru violarea secretului corespondentei.

Fiica dvs isi poate modifica singura parolele pe conturi.

Anairame., a scris:

Buna seara cu respect,am o intrebare.Ce pasi trebuie urmati ptr procedura de anulare a Ci?Fiica mea in urma unui concubinaj toxic de aproximativ 4 ani cu un anume individ,acesta a reusit so pacaleasca sai faca mutatie in garsoniera proprietate personala a ei,desi cu aproximatie acum 2 ani si certurile dintre ei au degenarat in rau aceasta ia facut ordin de protectie,pe care la incalcat si ptr care atunci a facut inchisoare credca 1 an sau reimpacat dar certurile au continuat,acum a depus din nou un ordin de protectie impotriva lui ptrca ea in acest moment locuieste la mine caci ia furat cheile de la garsoniera telefonul laptopul si converseaza pe toate retelele in numele ei,el nu vrea sa paraseasca garsoniera pe motiv ca are mutatie dar e clar ca in asemenea caz de violenta nu se poate locui impreuna,au doar o camera,Ce pasi trebuie urmati ptr anularea cartii de identitate?Multumesc.Cu respect,astept un raspuns.

În cazul ăsta e adevărat că oricine îți poate ocupa locuința, chiar dacă e proprietatea ta, tu nu mai ai voie să intri peste persoana care acolo locuiește că așa vrea. Adică prin Occupas putem să ne instalăm oriunde, proprietarul nu are decât să aștepte mult și bine și să nu cumva să ne deranjeze. De când sunt legile astea? Dreptul de proprietaate și proprietatea privată nu mai sunt ocrotite în România?
POMPILLIA, utilizator
Sigur ca este ocrotita si nimeni nu sta mult si bine in Romania. Procedura de evacuare este mult mai rapida, mai ales cea pe procedura speciala, decat in alte tari.
Legea protejeaza si proprietatea privata. Protejeaza si domiciliul de fapt. Dar sanctioneaza lipsa de actiune.
Din pacate, in cazul de fata, daca fiica doamnei mergea direct pentru un ordin de protectie cu evacuare in ziua cand a fost data afara din casa, avea sanse mari sa intre in cateva zile (MAXIM) inapoi in casa. Din nefericire, in lipsa cunoasterii drepturilor, avem impresia ca legea nu ne apara.
Problema in astfel de cazuri nu este doar faptul ca perioada dintre depunerea cererii si evacuarea propriu-zisa este oarecum lunga, in cele mai bune cazuri e de vreo 5-6 luni, ci faptul ca pe perioada asta, cei mai multi dintre obraznicii care urmeaza sa fie evacuati, stiind ca vor trebui sa plece, consuma apa, curent, gaz fara sa le plateasca, scot prizele din pereti, infunda canalizarea ... etc. si apoi pleaca pe undeva prin U.E. si lasa proprietarul "batând din buze" ca omul necajit care a suferit o paguba pe care stie ca nu o mai recupereze. Pagubele impreuna cu onorariul platit la avocat si executorul judecatoresc sunt de 10.000-15.000 de lei. Dupa cateva astfel de cazuri am cautat sa gasesc solutii mai avantajoase pentru client. Una dintre ele este chiar cea recomandata mai sus si nu e nimic ilegal in ea.
Sa fii proprietar este mai scump, exista cheltuieli, unele neprevazute si exista obligatii, de regula mai mari decat pentru un chirias.
Situatia in care un proprietar nu trebuie sa aiba grija cui inchiriaza, cum redacteaza contractul, ce verificari face privitor la chirias etc. nu prezinta un grad ridicat de incredere. In lipsa unor diligente, legea ii da mijloacele de a recupera pierderile, insa nu ii poate garanta nimeni cuiva ca debitorul va avea si bani sa le achite.

Oricum, situatia data este de alta natura, iar proprietarul, cat timp poate sta prin alte parti si evacuarea nu mai prezinta urgenta, poate pierde acest tren legal.

Cat priveste solutia recomandata, ea se bazeaza pe invocarea unei situatii de fapt nereale, anume sa spuna victima faptul ca a pierdut cheia si ca inca locuieste acolo, ceea ce este nereal. In fapt, ea nu mai locuieste acolo si nu are drept sa intre, deci e nelegal.
In practica, astfel de evacuari au fost efectuate de angajati ai firmelor de protectie si paza, in disperarea de cauza a unor proprietari. Sumele platite acestora erau tot considerabile, insa dupa ce unii si-au pierdut locul de munca, altii au avut plangeri penale, acest val de spargeri de yale s-a calmat.
Persoanele care procedau la astfel de evacuari insa nu erau victime, caci asta este o actiune agresiva, iar o victima nu poate apela la doi prieteni, ca ei nu raman urmatoarele saptamani langa ea si ea stie asta. Si stie si agresorul. In mod natural, o victima nu apeleaza la spargeri si violente, mentalitatea lor e altfel construita.

Exista solutii legale ca sa incerci recuperarea sumelor, exista plangeri pentru distrugere, exista evacuarea pe calea ordonantei in numai cateva saptamani. Nu exista insa vreo garantie vreodata pentru un proprietar sau pentru vreun chirias ca nu va avea probleme cu un contract. Garantii absolute nu exista si nici nu vor exista candva in vreun stat de drept.
Este insa indicat ca, pentru prevenirea unor astfel de probleme, sa se apeleze la un avocat anterior incheierii contractului, asa proprietarul poate fi pregatit sa nu astepte 2 luni pana verifica listele de intretinere, poate notifica din timp la prima intarziere cu plata chiriei etc.

Par. 51 si 52 : [ link extern ]
Liliana Gradinaru, Avocat