avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cenzorul a plecat din bloc.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cenzorul a plecat din bloc.

Cenzorul a plecat din bloc.

Cenzorul ales la ad. gen din martie 2024 , contract de mandat si-a vandut apart si s-a mutat din bloc. Isi pierde mandatul, legea 360 nu prevede expres ? Nu are studii universitare conf legi ca sa fie angajat cu C.I.M. Ce ne recomandati sa procedam legal?
Ultima modificare: Joi, 9 Mai 2024
sanda65, utilizator
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 14:21, 15 Mai 2024
Da, studii medii în domeniul economic sau studii juridice, care nu pot fi decât superioare! Există "profesională de avocați"?
Scrie inițiatoarea, (e adevărat, cu greșeli flagrante de ortografie!), că respectivul fost proprietar ales cenzor avea studii tehnice!
Nu scrie nicaieri "studii medii", ci "cel putin studii medii", prin urmare e admisibila o persoana cu astfel de studii ca cenzor, nu neaparat cu studii superioare.
Treaba cu "studii tehnice" o iau doar ca o marturie ca nu stie de fapt ce studii are, lasind la o parte treaba cu exprimarea. Omul a fost bun cind era proprietar, atunci indeplinea criteriul, brusc, daca nu mai e acolo, nu mai indeplineste, are doar "studii tehnice". Sa fim seriosi ! A fost ales in AG martie 2024 !
Ultima modificare: Vineri, 10 Mai 2024
latka, utilizator


latka a scris:

Nu scrie nicaieri "studii medii", ci "cel putin studii medii", prin urmare e admisibila o persoana cu astfel de studii ca cenzor, nu neaparat cu studii superioare.
Treaba cu "studii tehnice" o iau doar ca o marturie ca nu stie de fapt ce studii are, lasind la o parte treaba cu exprimarea. Omul a fost bun cind era proprietar, atunci indeplinea criteriul, brusc, daca nu mai e acolo, nu mai indeplineste, are doar "studii tehnice". Sa fim seriosi ! A fost ales in AG martie 2024 !


Dați-mi voie să vă contrazic, stimabile!
Legea prevede clar: "cel puțin studii medii în domeniul economic"!
L-ați căutat dumneavoastră la diplome pe respectivul de sunteți așa de sigur că inițiatoarea nu știe ce vorbește?
1 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu l-am cautat, dar alegerea sa a fost făcută în martie 2024, probabil cum scrie în lege . Cum de a fost bun atunci, presupun ca înainte s-a cerut dovada studiilor, dar acum, conform spuselor autoarei subiectului, nu mai e bun ca nu mai e proprietar în bloc.

Din motivul asta, nu cred ca e vorba de "studii tehnice", ce-or fi alea, termenul e vag, mai degrabă da impresia ca nu știe ce studii are respectivă persoana, aleasa 2 luni în urma în AG.
Să știți că eu fac parte dintr-o asociație de proprietari care, la un moment dat, a avut un președinte angajat! Da, ați citit bine, angajat!!! Angajat de către comitetul executiv! Și, nu pe vorbe! Am fotografiat pv-ul afișat la avizier, semnat de administrator și de cei doi membri ai comitetului! Pv-ul era datat 19 aprilie 2018, știu, era legea veche în vigoare atunci, dar nici legea veche nu permitea așa ceva! Nu era specificat clar că președintele asociației trebuie să fie proprietar, dar reieșea din context că nu putea fi angajat de comitet și nu putea fi un neica nimeni de pe stradă!
De asemenea, adunarea generală a votat ca cei de la etajele 1 și 2 să nu plătească întreținerea liftului, au blocat ușile, dar banii pe energia electrică consumată de lift i-au luat!
Când le-am arătat legea știți ce a replicat cenzora? Citez: "Ia mai lasă-mă, domne, cu legea dumitale!" Știți ce a mai făcut conducerea asociației? A trecut un mort, da, ați citit bine, prezent la adunarea generală, care a votat! Hotărâre afișată la avizier, semnată de președinte, comitet și cenzor!
Asta ca să vă dați seama ce abuzuri fac unii, nivelul unora de înțelegere și respectare a legii, interesul dat de proprietari pentru respectarea legii!
Termenul de "studii tehnice", după părerea mea, este foarte clar, omul poate e inginer, IT-ist sau altceva, în niciun caz contabil cu studii medii, sau economist, sau avocat, cu studii superioare.
Ultima modificare: Duminică, 12 Mai 2024
eugenoctavian1968, utilizator

Alte discuții în legătură

Studii cenzor legea 196/2018 Adriana Moraru Adriana Moraru Cenzorul asociatiei noastre de proprietari are urmatoarele studii: - 1978-1982 Liceul Militar de Marina \" Al. I. Cuza\" - 1982-1986 Institutul de Marina ... (vezi toată discuția)
Angajare cenzor extern pt asociatia de proprietari MihaiBvn MihaiBvn Buna seara, Am nevoie de o clarificare. La sedinta initiala de constituire a asociatiei s-a ales un cenzor extern, cu un salariu net de 350 RONi, caruia, in ... (vezi toată discuția)
Cenzor asociatie de proprietari cerasela2018 cerasela2018 Cenzorul - proprietar din bloc, cu contract de mandat si-a dat demisia. Si in cazul contractului de mandat este valabil preavizul de 20 zile lucratoare sau ... (vezi toată discuția)