Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, imi puteti spune va rog, sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, imi puteti spune va rog, sunt însărcinată si tatal ...

Buna ziua, imi puteti spune va rog, sunt însărcinată si tatal copilului nu isi asuma responsabilitatea, am tot dreptul sa cer testul ADN si ca urmare sa plătească pensie alimentara?
Va multumesc
Adriana Manolache
Deocamdată așteptați sa nașterii, apoi îl dati in judecata pt stabilirea paternităţii și restul.
Vorbiti cu un avocat sa va ajute sa va asigurati dovezi. Inclusiv sa notificati tatal privind cheltuielile nasterii si intretinerii dv. si sa va invete cum sa le pastrati.
Uneori aceste demersuri facute din timp fac sa evitati testarea ADN a minorului care nu e ieftina... macar vorbiti sa vedeti care sunt variantele, sa le luati in calcul pe toate.
Liliana Gradinaru, Avocat