Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ma pot pensiona ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ma pot pensiona ?

Sunt nascuta pe 12/08/1952. O vechime in munca de aprox.25 ani. Am 4 copii. In anul 1969, eleva fiind, la practica in productie intr-un laborator de cofetarie,am suferit un accident de munca, in urma caruia mi s-au amputat 3 degete de la mana dreapta.Nu am beneficiat de pensie de invaliditate sau altfel de pensie , am lucrat asa cum am putut.
Intrebarea mea este , daca ma pot pensiona pt. limita de varsta, daca beneficiez de reducere pt.ca am 4 copii si daca acum dupa atatia ani de la accidentul de munca mai pot obtine o pensie pt. handicap. Oare daca 41 de ani nu am cerut nici un ban pt. acest handicap, acum mai am vreun drept ?
Va multumesc anticipat pt. raspunsuri.
Pensie pentru limita de vârsta.

Se acorda angajatilor care la data pensionarii îndeplinesc CUMULATIV 2 conditii:

a) pragul de vârsta standard de pensionare;
b) stagiul minim de cotizare în sistemul public.

Vârsta standard de pensionare este de 60 ani pentru femei si 65 ani pentru barbati, iar la acest prag se va ajunge în termen de 13 ani plecându-se de la vechile vârste de pensionare, respectiv 57 ani pentru femei si 62 ani pentru barbati, esalonare prevazuta la anexa 3 la L19/2000.
Stagiul minim de cotizare este de 15 ani care se va realiza tot în 13 ani esalonat conform anexei 3 plecând de la stagiul minim de 10 ani prevazut în vechea lege.
Stagiul complet de cotizare este de 30 ani pentru femei si 35 ani pentru barbati si va fi atins tot în 13 ani asa cum prevede anexa 3 plecând de la 25 ani pentru femei si 30 ani pentru barbati prevazuti de vechea legislatie.

Asiguratii care au realizat stagiul complet de cotizare si care si-au desfasurat activitatea total sau partial in conditii deosebite de munca au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionaredupa cum urmeaza:

Stagiul de cotizare
în conditii
deosebite de munca Reducerea
vârstei în ani
împliniti
6 ani 1,0 ani
8 ani 1,5 ani
10 ani 2,0 ani
12 ani 2,5 ani
14 ani 3,0 ani
16 ani 3,5 ani
18 ani 4,0 ani
20 ani 4,5 ani
22 ani 5,0 ani
24 ani 5,5 ani
26 ani 6,0 ani
28 ani 6,5 ani
30 ani 7,0 ani
32 ani 7,5 ani
35 ani 8,0 ani

Vârsta de pensionare astfel redusa nu poate sa coboare sub 50 de ani pentru femei si sub 55 de ani pentru barbati cu urmatoarele exceptii:
- cei care au lucrat cel putin 25 de ani în mina sau cei care lucreaza pe platformele maritime pot fi pensionati începând cu vârsta de 45 de ani;
- cei care au lucrat în conditii speciale de munca cel putin 25 de ani beneficiaza de reducerea vârstei cu 15 ani;
- cei care au lucrat cel putin 15 ani în zona 1 de radiatii si 17 ani în zona 2 de expunere beneficiaza de pensie indiferent de vârsta;
- cei care au stagiu de cotizare atât în conditii deosebite cât si speciale de munca beneficiaza cumulativ de reducerea vârstei, fara ca reducerea sa depaseasca 12 ani;
Persoanele care au realizat stagii de cotizare în conditii de handicap preexistent conditiei de angajat beneficiaza de reducerea stagiului de cotizare si a vârstei asfel:
- cu 15 ani pentru handicap grav daca a realizat 1/3 din stagiul de cotizare;
- cu 10 ani pentru handicap accentuat daca a realizat 2/3 din stagiul de cotizare;
- cu 10 ani pentru handicap mediu daca a realizat stagiul de cotizare complet;
- nevazatorii pot fi pensionati daca au realizat 1/3 din stagiul de cotizare indiferent de vârsta;
- femeile care au nascut si crescut pâna la vârsta de 10 ani cel putin 3 copii
beneficiaza de un an, iar pentru 4 sau mai multi de 2 ani reducere a vârstei.

Persoanele persecutate politic si care se încadreaza în L118/1990 daca au stagiul de cotizare complet pot beneficia de reducerea vârstei de pensionare cu 6 luni pentru fiecare an de privare de libertate sau deportare.