Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara, întrebare : primăria are dreptul de a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara, întrebare : primăria are dreptul de a pune la ...

Bună seara, întrebare : primăria are dreptul de a pune la licitație de concesionare a unui tren neinscris in cartea funciara ,neintabulat,teren care este in posesia unei persoane de peste 25 ani,persoana respectivă nu dorește concesionarea terenul aferent locuinței .
Daca terenul este proprietatea primariei , atunci il poate concesiona.

Terenurile aparținând domeniului privat al statului sau al unităților administrativ-teritoriale, destinate construirii, pot fi vândute, concesionate ori închiriate prin licitație publică, potrivit legii, în condițiile respectării prevederilor documentațiilor de urbanism și de amenajare a teritoriului, aprobate potrivit legii, în vederea realizării de către titular a construcției.

Împotriva licitației, până la momentul adjudecării, se va putea face contestație, de către orice persoană interesată, la judecătoria în a cărei rază teritorială are loc licitația. Contestația suspendă desfășurarea licitației până la soluționarea sa definitivă.